Rekordowe zamówienia dla największego producenta modułów PV

Rekordowe zamówienia dla największego producenta modułów PV
Jinko Solar

Największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych, Jinko Solar, pochwalił się świetnymi wynikami w zakresie zamówień zebranych w pierwszych miesiącach 2019 r., które pod względem mocy zamówionych modułów są bliskie wyniku wypracowanego w całym ubiegłym roku.

Mimo relatywnie słabego kwartału pod względem inwestycji na największym na świecie rynku fotowoltaicznym – Chińczycy w I kwartale br. zainstalowali 5,2 GW, czyli o niemal połowę mniej niż przed rokiem – największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych, chiński Jinko Solar, chwali się rekordem jeśli chodzi o zebrane zamówienia.

W pierwszych czterech miesiącach tego roku Jinko Solar miał zebrać zamówienia na moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 10,7 GW. To ponad 1/10 całkowitego potencjału fotowoltaiki zainstalowanej na całym świecie w 2018 roku i niemal tyle, ile Jinko Solar sprzedał w całym ubiegłym roku.

REKLAMA

Zatrudniający ponad 12 tysięcy pracowników producent ogniw i modułów fotowoltaicznych podkreśla, że większość zamówień zostało zebranych poza granicami Chin – w tym m.in. z Wietnamu, Meksyku czy Hiszpanii, a ponadto tegoroczne zamówienia mają dotyczyć głównie monokrystalicznych modułów o najwyższej sprawności, co – jak ocenia chiński producent – wpisuje się w obserwowany na świecie trend przechodzenia na wysokosprawne moduły PV.

W całym 2018 r. Jinko Solar sprzedał moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 11,4 GW, z czego 209 MW wsparło projekty realizowane wewnątrz grupy. Rok wcześniej chiński producent odnotował sprzedaż na poziomie 9,8 GW.

Zwiększenie ubiegłorocznej sprzedaży oznaczało również poprawę wyniku finansowego, co w branży producentów modułów PV nie zawsze musi iść w parze. 

Jinko Solar w 2018 roku wypracował przychody w wysokości 3,64 mld dolarów, czyli o 5,4 proc. wyższe niż w roku 2017.

REKLAMA

Chińskiej firmie udało się jednocześnie zwiększyć marżę – z  11,3 proc. w roku 2017 do 14 proc. (w tym 14,7 proc. w czwartym kwartale 2018 r.) – mimo odnotowanego w drugiej połowie ub. roku spadku cen modułów fotowoltaicznych.

Dzięki temu roczny zysk netto wzrósł do 59,1 mln dolarów (406,5 mln RMB) w porównaniu do wyniku na poziomie 141,7 mln RMB za rok 2017.  

Na koniec 2018 roku Jinko posiadał linie umożliwiające produkcję w skali roku wafli krzemowych, ogniw i modułów na poziomie odpowiednio 9,7 GW, 7 GW oraz 10,8 GW.

Natomiast do końca 2019 roku Jinko Solar chce zwiększyć potencjał produkcji odpowiednio do 15 GW w zakresie wafli krzemowych (w tym 11 GW technologii monokrystalicznej), do 10 GW w zakresie ogniw (w tym 9,2 GW w technologii PERC) oraz 15 GW w zakresie modułów fotowoltaicznych.

Chińska firma zapewnia w komunikacie, że zapowiadane na ten rok zwiększenie skali produkcji jeszcze bardziej poprawi jej efektywność kosztową.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.