Litwini przejmują na polskim rynku fotowoltaicznym

Litwini przejmują na polskim rynku fotowoltaicznym
Sun Investment Group

Litewski inwestor Sun Investment Group mocno powiększył portfel realizowanych w naszym kraju projektów farm fotowoltaicznych.

Jak podał „Puls Biznesu”, Sun Investment Group przejął pakiet projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 66 MW.

Litewski inwestor już wcześniej aktywnie działał na krajowym rynku farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, których budowę premiuje stosowany w naszym kraju system aukcyjny.

REKLAMA

Jak ostatnio poinformowała portal Gramwzielone.pl litewska grupa, szacując swój udział w polskim rynku farm fotowoltaicznych jeszcze przed ostatnim przejęciem na 15 proc., do czerwca br. SIG zamierza zbudować w Polsce łącznie 43 elektrowni fotowoltaicznych, z czego do tej pory miał już uruchomić 25.

Po przejęciu pakietu projektów na 66 MW, portfolio polskich projektów SIG miało wzrosnąć do wolumenu 109 i całkowitej mocy 107 MW.

REKLAMA

Plan Sun Investment Group na cały rok 2019 r. to budowa farm fotowoltaicznych w Polsce o mocy rzędu 85-100 MW. Natomiast do 2020 r. litewski inwestor chce zainstalować w naszym kraju 180 MW, a w 2021 r. nawet 250 MW.

W tym roku Urząd Regulacji Energetyki ma przeprowadzić, zgodnie z planami Ministerstwa Energii, aukcje w koszyku „fotowoltaicznym” dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW skutkujące możliwością budowy farm PV o łącznej mocy około 750 MW, czyli o około 25 proc. większej w stosunku do aukcji przeprowadzonej w roku 2018.

Inwestorzy, którzy wygrają aukcje, zyskają prawo do sprzedaży energii po zaoferowanej cenie, indeksowanej co roku o inflację, na okres 15 lat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o