Ikea zaoferuje domowe instalacje PV na kolejnym rynku

Ikea zaoferuje domowe instalacje PV na kolejnym rynku
ABB

Ikea wchodzi z ofertą fotowoltaiczną na kolejny europejski rynek. W pierwszych miesiącach tego roku największym rynkiem dla szwedzkiej grupy jeśli chodzi o sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w krajach, gdzie Ikea wdrożyła taką ofertę, stała się Polska.

Ikea poinformowała, że w drugiej połowie tego roku rozpocznie sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w Szwecji, a do 2025 r. ma oferować fotowoltaikę we wszystkich krajach, w których znajdują się jej sklepy.

Szwecja z pewnością nie należy do europejskich liderów jeśli chodzi o inwestycje w fotowoltaikę, jednak wprowadzone ułatwienia w procedurach oraz oferowane przez Sztokholm dopłaty sprawiają, że w tym kraju ostatnio przybywa coraz więcej zwłaszcza mniejszych, prosumenckich systemów PV.

REKLAMA

W tym roku na dopłaty dla inwestorów planujących budowę elektrowni fotowoltaicznych szwedzki rząd przewidział 736 mln SEK, czyli około 295 mln zł, a rok wcześniej przeznaczono 900 mln SEK. W sumie w latach 2009-19 Sztokholm ma wydać na ten cel 3 mld SEK, czyli około 1,2 mld PLN.

Dopłaty do fotowoltaiki oferowane przez szwedzki rząd zostały zmniejszone w tym roku do maks. 20 proc. kosztów inwestycji w porównaniu do 30 proc. rok wcześniej.

W ubiegłym roku w Szwecji powstały systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy około 180 MW wobec 91 MW zainstalowanych rok wcześniej i zaledwie 13 MW w roku 2016.

Całkowity potencjał fotowoltaiki w Szwecji na koniec ubiegłego rok wzrósł do 411 MW, na co składało się ponad 25 tys. systemów PV, z czego ok. 10 tys. powstało w 2018 r., a udział systemów o jednostkowej mocy do 20 kW w całym wolumenie instalacji PV ma wynosić aż 85 proc.

W tym roku, po uruchomieniu sprzedaży domowych zestawów fotowoltaicznych na kilku europejskich rynkach, Ikea w końcu weszła ze swoją ofertą na największy europejski rynek PV, rozpoczynając sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w Niemczech, gdzie cena wraz z kosztami instalacji domowego systemu fotowoltaicznego ma się zaczynać od 4,73 tys. euro.

REKLAMA

Wiadomo, że na niemieckim rynku Ikea będzie współpracować z wywodzącą się z Wielkiej Brytanii firmą instalacyjną Solarcentury, która w tym celu utworzyła nowy niemiecki oddział.

Mimo, że Niemcy to największy w Europie rynek fotowoltaiczny, Ikea decyduje się na wejście na niego ze swoją ofertą w zakresie PV dopiero po kilku latach od uruchomienia sprzedaży instalacji fotowoltaicznych w pierwszym europejskim kraju, czyli w Wielkiej Brytanii.

W międzyczasie Ikea uruchomiła jeszcze sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w Holandii, Szwajcarii, Belgii, a także w Polsce.

W naszym kraju domowe instalacje fotowoltaiczne są dostępne w sklepach Ikei od drugiego kwartału 2017 r., wraz z opcją sfinansowania takiej inwestycji z preferencyjnego kredytu realizowanego przy współpracy z obsługującym klientów Ikei bankiem Ikano.

W pierwszych miesiącach 2019 r. sprzedaż fotowoltaiki w polskich sklepach Ikei miała sięgać kilkudziesięciu zestawów miesięczne, a Polska miała stać się dla szwedzkiego koncernu największym rynkiem pod względem sprzedaży instalacji PV, wyprzedzając dotychczasowego lidera, czyli Wielką Brytanię.

Jak mówił w lutym br. podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki Mariusz Podgórski, kierownik ds. energii i klimatu w Ikei, obecnie o inwestycji we własny system fotowoltaiczny w coraz większym stopniu zaczyna decydować argument ekonomiczny i – jak ocenił – możliwy jest już zwrot z inwestycji w czasie 6-7 lat.

Rośnie odsetek instalacji realizowanych przez Ikeę z udziałem kredytów. Początkowo w ten sposób finansowanych było w naszym kraju około 15 proc. systemów fotowoltaicznych, a na początku 2019 r. miało to być 35 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.