Wrocław stworzył mapę potencjału solarnego budynków

Wrocław stworzył mapę potencjału solarnego budynków
Fot. System Informacji Przestrzennej Wrocławia

Wrocław nie musi czekać na objęcie go realizowanym przez Google projektem Sunroof, który pokazuje potencjał produkcji energii słonecznej na dachach poszczególnych budynków. Za przygotowanie podobnego narzędzia zabrali się wrocławscy urzędnicy.

Opracowana przez Urząd Miasta Wrocławia mapa solarnego potencjału budynków znajdujących się w stolicy Dolnego Śląska ma prezentować szczegółowe dane na temat ilości energii słonecznej padającej na dachy miejskich budynków – w tym w postaci interaktywnych wykresów – w ujęciu rocznym i w podziale na poszczególne miesiące.

Klikając w dowolny budynek znajdujący się na mapie systemu informacji przestrzennej Wrocławia, można odczytać szczegółowe dane dotyczące potencjału solarnego jego dachu.

REKLAMA

Mapa posiada funkcję narysowana na wybranym dachu powierzchni instalacji PV i obliczenia dla niej sumy rocznego natężenia promieniowania słonecznego.

REKLAMA

Obliczenia uwzględniają roczną sumę natężenia promieniowania. Na mapie można odczytać dane roczne lub dla poszczególnych miesięcy bezpośredniego promieniowania słonecznego (IDH), rozproszonego natężenia promieniowania (ISH) oraz dla całkowitego natężenia promieniowania słonecznego (ITH) będącego sumą IDH i ISH.  

Jak wyjaśnia cytowany przez PAP Grzegorz Rajter z biura prasowego wrocławskiego magistratu, warstwy rastrowe widoczne na mapie prezentują ilość energii słonecznej w watogodzinach w ramach komórki o wielkości 1 metra na 1 metr. Wskazywane wartości mają uwzględniać nachylenie powierzchni i rosnącą wraz z nachyleniem rzeczywistą powierzchnię zdolną do odbierania energii słonecznej.

Mapa potencjału solarnego Wrocławia jest dostępna pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.