Kolejna farma fotowoltaiczna Energi powstanie w Wielkopolsce

Kolejna farma fotowoltaiczna Energi powstanie w Wielkopolsce
Energa

Grupa Energa przystępuje do realizacji jednego z największych projektów fotowoltaicznych w Polsce, określanego jako PV Gryf. Inwestycja powstanie w gminie Przykona, obok powstającej obecnie farmy wiatrowej.

Nowa farma fotowoltaiczna zlokalizowana będzie w niedalekiej odległości od budowanej obecnie przez Energę farmy wiatrowej o mocy 31 MW, powstającej w gminie Przykona w powiecie tureckim.

Podobnie jak farma wiatrowa, panele fotowoltaiczne w całości będą znajdować się na terenie zrekultywowanego wyrobiska po byłej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, eksploatowanego w latach 90.

REKLAMA

Łączna moc zainstalowana farmy fotowoltaicznej PV Gryf wyniesie 19,83 MW i złoży się na nią w sumie 69 588 paneli PV.

Spółka szacuje, że rocznie z 1 MW zostanie wyprodukowanych 1000 MWh energii elektrycznej.

Projekt uzyskał warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, a przed tygodniem zostało wydane pozwolenie na budowę.

Obecnie trwają prace projektowe nad wyprowadzeniem mocy. Następnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę linii SN, co ma nastąpić w drugim kwartale 2020 r.

Fazę projektową inwestycji spółka Energa OZE zleciła do realizacji podmiotowi z Grupy Energa  spółce Energa Invest.

REKLAMA

Energa OZE złożyła ponadto wniosek o prekwalifikację do udziału w tegorocznej aukcji.

– Planujemy zgłosić udział PV GRYF w tegorocznej aukcji OZE. Pozyskanie wsparcia aukcyjnego pozwoli bezzwłocznie przystąpić do prac budowlanych – komentuje Piotr Meler, prezes zarządu Energa OZE.  

W Grupie Energa moc zainstalowana we flocie wytwórczej bazującej na odnawialnych źródłach energii wynosi 38 proc. Spółka chwali się, że jest to największy udział procentowy wśród dużych polskich grup energetycznych w produkcji energii elektrycznej z OZE odniesionej do całego wolumenu wytwarzanej energii. 

Koncern jest właścicielem odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 444 MW, w czym największy udział ma elektrownia wodna we Włocławku o mocy 160 MW. Poza tą elektrownią Energa posiada też 45 mniejszych hydroelektrowni.  

Energa eksploatuje już dwie farmy fotowoltaiczne, w tym jedną z największych tego typu instalacji w Polsce. Elektrownia fotowoltaiczna Czernikowo we wsi Wygoda koło Torunia ma moc 3,77 MW. Druga elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1,63 MW znajduje się w Gdańsku.

Energa OZE rozpoczęła też realizację największego w Polsce bateryjnego magazynu energii, który powstaje przy farmie wiatrowej Bystra. Realizowany we współpracy z PSE i partnerami z Japonii magazyn będzie się składał z dwóch zespołów baterii-litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Docelowo jego moc ma osiągnąć 6 MW, a pojemność 27 MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.