PGE szykuje ogromne elektrownie PV w Bełchatowie i pod Szczecinem

PGE szykuje ogromne elektrownie PV w Bełchatowie i pod Szczecinem
Ryszard Wasiłek. Fot. PGE

Dwie spółki z Grupy Kapitałowej PGE PGE Energia Odnawialna oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna dzisiaj podpisały umowę o współpracy przy realizacji instalacji fotowoltaicznych o powierzchni blisko 100 ha przy Elektrowni Bełchatów. W planach jest jeszcze większy projekt PV przy innej elektrowni PGE.

Na mocy umowy PGE Energia Odnawialna wydzierżawi od PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna grunty o łącznej powierzchni 94,21 ha, na których zbuduje jedną z największych w kraju instalację fotowoltaiczną znajdującą się w pobliżu elektrowni węglowej.

Pod inwestycję trafią tereny położone w pobliżu składowiska odpadów paleniskowych Elektrowni Bełchatów.

REKLAMA

PGE nie podaje szacowanego uzysku energii, informuje jednak, że wyprodukowana energia wystarczy na pokrycie potrzeb energetycznych ok. 100 tys. gospodarstw domowych.

–  Mamy największy udział w hydroenergetyce i energetyce wiatrowej, a zainicjowany dzisiaj projekt umożliwi nam zbudowanie podobnej pozycji również w sektorze fotowoltaiki. Warto również zauważyć, że to przedsięwzięcie jest doskonałym przykładem dobrej, wzajemnie uzupełniającej się, współpracy spółek z Grupy Kapitałowej PGE i poszukiwania efektów synergii wszędzie tam, gdzie jest to możliwe  – mówi Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Przy bełchatowskim kompleksie energetycznym PGE GiEK dysponuje czterema lokalizacjami, które mogą zostać przeznaczone pod budowę instalacji fotowoltaicznych.

Oprócz obecnie wydzierżawionych przez PGE Energia Odnawialna gruntów jest to teren zwałowiska wewnętrznego Pola Bełchatów o powierzchni ok. 11 ha gruntów, teren składowania surowców towarzyszących o powierzchni ok. 31 ha oraz teren zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców o powierzchni ok. 47 ha.

– To będzie kolejna inwestycja w pobliżu Elektrowni Bełchatów realizowana przez spółkę PGE Energia Odnawialna. Na Górze Kamieńsk działa bowiem od 12 lat  składająca się z 15 turbin nasza farma wiatrowa. Co ważne, jest duża szansa, że podpisanie dzisiejszej umowy jest początkiem szerszej współpracy z PGE GiEK w obszarze OZE – mówi Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

REKLAMA

Przedsięwzięcie, które powstanie na terenie bełchatowskiego kompleksu energetycznego, jest częścią realizowanego w PGE „Programu PV”, którego celem jest osiągnięcie do 2030 r. ok. 2,5 GW mocy z energii słonecznej.

PGE sygnalizuje już, że oprócz budowy kilku farm fotowoltaicznych w pobliżu bełchatowskiego kompleksu energetycznego, planuje budowę jeszcze większej elektrowni PV o mocy nawet 125 MW na terenie Elektrowni Dolna Odra.

Ponadto plany PGE w zakresie OZE zakładają odbudowę zapory wodnej na rzece Witka przy  Elektrowni  Turów, która dostarczy do systemu ok. 1 MW energii elektrycznej wyprodukowanej ze źródeł odnawialnych.

Tylko w tym roku PGE Energia Odnawialna podpisała listy intencyjne w sprawie współpracy przy realizacji projektów fotowoltaicznych z Grupą Azoty i Zakłady Chemiczne „Siarkopol”, KGHM Polska Miedź oraz Polskimi Kolejami Państwowymi.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna, odpowiedzialna za realizację „Programu PV” w ramach całej Grupy, jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce.

PGE EO posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2188,9 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.