Rekord sprawności polikrystalicznego, dwustronnego ogniwa PV

Rekord sprawności polikrystalicznego, dwustronnego ogniwa PV
Trina Solar

Chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych Trina Solar pochwalił się osiągnięciem nowego rekordu sprawności polikrystalicznego, dwustronnego ogniwa fotowoltaicznego. Jak zapewnia chińska firma, po raz pierwszy w przypadku takiego ogniwa przekroczono granicę sprawności 23 proc. 

Wcześniej w tym roku Trina Solar informowała o osiągnięciu sprawności monokrystalicznego, dwustronnego ogniwa fotowoltaicznego typu N, w rozmiarze 244,62 cm2, które zostało wykonane z wykorzystaniem mającej obniżyć koszty produkcji technologii iTOPCon (ang. industrial tunnel-oxide passivated contact).

Ogłoszony w maju br. rekord sprawności takiego ogniwa wyniósł 24,58 proc.

REKLAMA

Teraz chińska firma informuje o osiągnięciu rekordowej sprawności na polikrystalicznym, dwustronnym ogniwie typu N, wykonanym również w technologii iTOPCon, w rozmiarze 247,79 cm2.

Wynik zmierzony, podobnie jak wcześniej, w laboratoriach niemieckiego instytut ISFH CalTec miał wynieść 23,22 proc.

Jak zaznacza chiński producent, to pierwszy przypadek, kiedy sprawność polikrystalicznego, dwustronnego ogniwa PV przekracza poziom 23 proc.

Chiński producent podkreśla, że ogniwo zostało wykonane z wykorzystaniem procesu przemysłowego, co przybliża komercjalizację nowej, wydajniejszej technologii.

REKLAMA

Trina Solar sprzedaje już monokrystaliczne moduły o sprawności mającej sięgać nawet 20,2 proc., jednak przekroczenie granicy 20 proc. w przypadku modułów typu polikrystalicznego nie było dotąd możliwe.

O osiągnięciu rekordowej sprawności ogniwa polikrystalicznego typu p informował w drugim kwartale br. inny chiński producent ogniw i modułów PV – Canadian Solar. Na ogniwie w rozmiarach 157 x 157 mm dostarczonym przez tego producenta niemiecki instytut Fraunhofera miał odnotować sprawność na poziomie 22,28 proc.

O rekordach sprawności ogniw fotowoltaicznych w ostatnich miesiącach informował głównie inny chiński producent Longi Solar, odnotowując ostatnio rekord sprawności monokrystalicznego ogniwa wykonanego w technologii PERC (Passivated Emitter Rear Cell) na poziomie 24,06 proc. Chińczycy podkreślali, że wynik, który potwierdził chiński narodowy instytut badań nad fotowoltaiką CPVT, został zmierzony na ogniwie powstałym na bazie produkcyjnej płytki krzemowej w standardowych rozmiarach 156,75 x 156,75 mm.

W lutym ubiegłego roku Longi Solar miał rozpocząć seryjną produkcję ogniw PERC o sprawności 23 proc., a postęp w rozwoju ogniw fotowoltaicznych, którego dokonał chiński producent, przekłada się również na zwiększenie sprawności na poziomie modułu fotowoltaicznego.

Longi Solar rok temu informował o zwiększeniu sprawności modułu fotowoltaicznego do 20,41 proc. Testami objęto złożony z 60 ogniw, monokrystaliczny moduł fotowoltaiczny PERC typu p.

Natomiast w listopadzie ubiegłego roku chiński producent ogłosił osiągnięcie sprawności złożonego z 60 ogniw, monokrystalicznego modułu fotowoltaicznego, wykonanego w technologii PERC, na poziomie 20,83 proc. Ten wynik został potwierdzony w laboratoriach TÜV-SÜD.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.