Fotowoltaika na górskiej tamie wyprodukuje szczególnie dużo energii zimą

Fotowoltaika na górskiej tamie wyprodukuje szczególnie dużo energii zimą
Axpo

Szwajcarska firma Axpo, działająca m.in. na polskim rynku energetycznym, zrealizuje projekt dużej instalacji fotowoltaicznej na tamie zlokalizowanej w Alpach. Inwestor zakłada, że system PV wygeneruje szczególnie dużo energii w porze zimowej.

Axpo zrealizuje system fotowoltaiczny na tamie położonej na wysokości niemal 2,5 tysięcy metrów n.p.m. w szwajcarskich Alpach, na której na powierzchni 10 tys. m2 zostanie zainstalowanych 6 tysięcy modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 2 MW.

Wiadomo, że część modułów zostanie umieszczonych pod kątem nachylenia 77 stopni, a cześć pod kątem 51 stopni – jednak mimo nieoptymalnego nachylenia paneli, mają one wyprodukować więcej energii niż tradycyjne elektrownie PV, w których moduły są umieszczane pod najlepszym kątem.

REKLAMA

Inwestor zakłada, że w skali roku instalacja wytworzy około 2,7 GWh energii elektrycznej. Ma to być zasługą nie tylko ukierunkowania instalacji na stronę południową, ale także wysokości, niższych temperatur chłodzących moduły oraz wysokiego współczynnika albedo – dodatkowe uzyski energii będą bowiem wynikać z odbijania promieni słonecznych od śnieżnej pokrywy.

Z tego względu instalacja ma być szczególnie efektywna zimą. Axpo zakłada, że wyprodukuje wówczas połowę z planowanej, rocznej generacji – podczas gdy tradycyjne instalacje PV w Szwajcarii mają generować w porze zimowej około 1/4 rocznego uzysku energii.

Axpo zauważa w tym kontekście, że odbiorcy w Szwajcarii konsumują zimą więcej energii niż może dostarczyć szwajcarska energetyka, a deficyt będzie się pogłębiać wraz z planowanym wyłączaniem kolejnych, konwencjonalnych elektrowni.

Nie będzie to bynajmniej pierwszy przypadek wykorzystania fotowoltaiki na dużych wysokościach w szwajcarskich Alpach.

REKLAMA

Niedawno lokalna firma energetyczna Romande Energie umieściła tam pływający system PV na jeziorze Lac Des Toules położonym na wysokości 1810 metrów n.p.m.

Romande Energie zakłada, że ta instalacja wytworzy w skali roku o połowę więcej energii niż produkują tradycyjne, gruntowe elektrownie fotowoltaiczne. 

Instalacja składa się z modułów dwustronnych, umieszczonych na 35 pływających platformach, w tym na każdej platformie zostało zainstalowanych 40 modułów. 

Wytworzona energia zostanie odddawana do sieci, a inwestor otrzyma za nią gwarantowaną stawkę w ramach szwajcarskiego systemu taryf gwarantowanych.

W kontekście inwestycji zrealizowanej na alpejskim jeziorze Lac Des Toules zwraca uwagę relatywnie wysoki koszt, który ma sięgać 2,35 mln franków szwajcarskich, czyli ponad 9,2 mln zł. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.