Modus ma pierwszą farmę fotowoltaiczną na Ukrainie

Modus ma pierwszą farmę fotowoltaiczną na Ukrainie
Green Genius

Jeden z najaktywniejszych deweloperów na polskim rynku fotowoltaicznym uruchomił swoją pierwszą elektrownię PV na Ukrainie. 

Litewski Modus Group uruchomił za pośrednictwem swojej spółki Green Genius swoją pierwszą elektrownię fotowoltaiczną n a Ukrainie. Jej moc wnosi 13,5 MW, a realizacja całego projektu zajęła zaledwie pół roku.

Inwestycja została zrealizowana kosztem 11 mln euro w regionie Iwano-Frankowska, w zachodniej części Ukrainy, a produkcja energii zostanie objęta korzystnym systemem taryf gwarantowanych.

REKLAMA

Według prognozy dewelopera, farma fotowoltaiczna ma produkować w skali roku około 14 GWh energii elektrycznej.

Tymczasem w trakcie budowy jest jeszcze większa elektrownia fotowoltaiczna o docelowej mocy 33,4 MW, którą Green Genius ma zrealizować w północnej części Ukrainy.

Elektrownia fotowoltaiczna, której koszt sięgnie 30 mln euro, ma wejść w fazę operacyjną jeszcze przed końcem tego roku.

REKLAMA

Green Genius działa na rynkach odnawialnych źródeł energii także w Polsce, na Litwie oraz Białorusi. Ponadto kilka tygodni temu litewska grupa zapowiedziała wejście na hiszpański rynek solarny, gdzie ma zainwestować początkowo przynajmniej 38 mln euro, a jej cel na najbliższe pięć lat to uruchomienie na Półwyspie Iberyjskim elektrowni PV o łącznej mocy 560 MW.

W naszym kraju Green Genius należy do najaktywniejszych deweloperów farm fotowoltaicznych realizowanych w systemie aukcyjnym.

Na razie dorobek Green Genius w Polsce to postawienie kilkudziesięciu elektrowni fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, dla których Litwini zabezpieczyli gwaranacje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym i które sprzedano szkockiemu funduszowi Aberdeen Standard Investments.

Ostatnio litewski deweloper informował o uruchomieniu kolejnych inwestycji w farmy fotowoltaiczne w Polsce dzięki pozyskaniu finansowania w wysokości 27 mln euro. Litwini zapowiedzieli postawienie 41 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 41 MW, szacując całkowity CAPEX na 36 mln euro.

Ostatnio litewska grupa zapowiedziała ponadto wejście na polski rynek biogazowni rolniczych, planując zainwestowanie kwoty do 25 mln euro. Na razie plan to budowa 5 biogazowni o łącznej mocy 5 MW do 2021 roku. Natomiast w 2021 r. Green Genius planuje kolejny etap inwestycyjny w biogazownie o łącznej mocy 10 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.