Amazon wybuduje jedną z największych elektrowni PV w Europie

Amazon wybuduje jedną z największych elektrowni PV w Europie
Amazon

Ogromną elektrownię fotowoltaiczną amerykański koncern wybuduje w Hiszpanii. To kolejna inwestycja w odnawialne źródła energii, które Amazon ogłosił w tym roku.

Koncern kierowany przez Jeffa Bezosa ogłosił, że jego pierwsza inwestycja w odnawialnej źródła energii w Hiszpanii zostanie zrealizowana w pobliżu Sewilli, gdzie Amazon wybuduje elektrownię fotowoltaiczną o mocy 149 MW mającą produkować energię na potrzeby centrów logistycznych oraz serwerowych.

Będzie to jedna z największych tego rodzaju instalacji w Europie. Roczny uzysk energii z hiszpańskiej elektrowni fotowoltaicznej Amazona ma wynosić około 300 GWh.

REKLAMA

Jednocześnie amerykański koncern ogłosił budowę dwóch innych elektrowni fotowoltaicznych, które powstaną w Illinois oraz Virginii. Ich łączna mocy wyniesie 180 MW i mają wytwarzać w skali roku w sumie około 400 GWh energii elektrycznej.

Te inwestycje zwiększają potencjał projektów OZE, w które zaangażował się Amazon, do 1,9 GW. Źródła o takiej mocy mają wytwarzać rocznie w sumie 5,3 TWh energii elektrycznej. Składa się na to 21 dużych farm wiatrowych i fotowoltaicznych oraz ponad 50 systemów PV umieszczonych na dachach hal Amazona.

Wcześniej w tym roku Amazon ogłosił podpisanie trzech kolejnych umów na zakap energii z farm wiatrowych, które powstaną w USA, Irlandii i Szwecji. Ich łączna moc wyniesie 229,2 MW, a roczny wolumen produkowanej energii jest szacowany na 670 MWh.

W przypadku pierwszej zakontraktowanej farmy wiatrowej o mocy 91,2 MW, która powstanie w Irlandii, uruchomienie generacji zaplanowano na koniec 2021 r. Wcześniej zostanie uruchomiona farma wiatrowa o mocy 91 MW, która powstanie w Bäckhammar w Szwecji i która ma rozpocząć produkcję pod koniec 2020 r. W tym samym czasie zostanie uruchomiona farma wiatrowa w Tehachapi w Kalifornii, która ma osiągnąć moc 47 MW.

Energia wiatrowa zasili lokalną infrastrukturę działu Amazon Web Services (AWS), który docelowo ma przejść na energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. W 2018 r. AWS miał osiągnąć 50-procentowy udział OZE w miksie konsumowanej energii.

Amazon wylicza, że po uruchomieniu produkcji energii z trzech zakontraktowanych farm wiatrowych, wraz z wcześniejszymi umowami na zakup energii odnawialnej AWS będzie kupować w sumie około 2,7 GWh energii odnawialnej rocznie, co odpowiada rocznemu zużyciu energii przez około 262 tys. amerykańskich gospodarstw domowych.

Największa, dotychczas podpisana przez Amazon umowa w tym zakresie dotyczy zakupu 90 proc. energii z farmy wiatrowej o mocy 253 MW, która rozpoczęła pracę w Teksasie pod koniec 2017 r. i która ma produkować w skali roku około 1 GWh energii elektrycznej.

Wcześniej w tym roku brytyjskie media poświęcone tematyce odnawialnych źródeł energii informowały o przygotowaniach do budowy ogromnej dachowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 4,074 MW na dachach centrum logistycznego Amazona w mieście Tilbury. Na ten potencjał złoży się ponad 15 tys. modułów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy 270 W, które ma dostarczyć chiński producent Jinko Solar i które obsłużą 82 falowniki od Huawei.

REKLAMA

Dodatkowo infrastrukturę Amazona w Tilbury będzie zasilać bateryjny magazyn energii o mocy 3,77 MW złożony z Powerpacków Tesli (nie podano ich łącznej pojemności). Ich zadaniem będzie m.in. zapewnianie mocy w czasie szczytowego zapotrzebowania.

Wiadomo, że cała energia z fotowoltaiki ma być konsumowana na miejscu. Roczny pobór energii infrastruktury Amazona w Tilbury wynosi około 20 GWh, a nowy system fotowoltaiczny ma produkować w skali roku ok. 3,5 GWh. Amerykański koncern chce zaspokajać z fotowoltaiki ok. 18 proc. zapotrzebowania swojego brytyjskiego centrum.

Podobne instalacje, ale o mniejszych rozmiarach, Amazon ma planować także w innych lokalizacjach w Wielkiej Brytanii.

W centrum logistycznym w Daventry amerykański koncern chce zainstalować system PV o mocy 590 kW, na co złoży się niemal 2,2 tys. modułów JA Solar, a także 12 falowników Huawei.

Inna instalacja fotowoltaiczna w centrum w Doncaster, którą chce uruchomić Apple, ma osiągnąć moc ponad 2 MW. Z kolei w Rugeley pracę infrastruktury Amazona ma wspomagać system PV o mocy niemal 250 kW.

Wcześniej, na przełomie 2017 i 18 r. na dachach hal Amazona, które powstały we włoskiej Bolonii, uruchomiono system fotowoltaiczny, którego moc wynosi 965 kW. Powierzchnia tej instalacji sięga 5,23 tys. m2, a jej wykonawca, włoska firma Enneray, wyliczył, że stopa zwrotu z inwestycji wyniesie ok. 11,4 proc.

Koncern kierowany przez Jeffa Bezosa realizuje cel zwiększenia udziału zielonej energii w swoim miksie energetycznym do 80 proc. do roku 2024 oraz do 100 proc. do 2030 r.

Na razie Amazon pozostaje jednak w tyle za innymi technologicznymi potentatami z USA, którzy już osiągnęli 100-procentowe pokrycie swojego zapotrzebowania energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Liderem w tym gronie jest Google, który już zabezpieczył dostawy energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w ilości odpowiadającej jego całkowitemu zapotrzebowaniu, a obecnie działania Google mają zmierzać do zabezpieczenia zakupu zeroemisyjnej energii dla wszystkich operacji w trybie 24/7.

Więcej na ten temat w artykule: Google ma już umowy na 100 proc. energii z OZE. Teraz cel to czysta energia 24/7.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.