EBI udziałowcem w spółce inwestującej w farmy fotowoltaiczne

EBI udziałowcem w spółce inwestującej w farmy fotowoltaiczne
IM2 Energia Solar

Europejski Bank Inwestycyjny ma już na koncie finansowanie projektów OZE o mocach liczonych w gigawatach. Tym razem EBI zaangażuję się w kolejne inwestycje w energetyce odnawialnej w Hiszpanii, stając się ich udziałowcem. Bank ogłosił jednocześnie podpisanie umowy finansowania jednej z największych farm fotowoltaicznych w Europie, która w dodatku zostanie zrealizowana bez dopłat i rządowych gwarancji sprzedaży energii.

Unijny bank poinformował, że przeznaczy 26 mln euro na przedsięwzięcie realizowane przez działającego od 16 lat na rynku energii odnawialnej inwestora IM2 Energia Solar, które zakłada postawienie 15 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 218 MW. Wszystkie elektrownie PV powstaną w Hiszpanii.

Jak podkreśla EBI, to pierwszy przypadek bezpośredniego zaangażowania Banku w spółkę celową realizującą inwestycje z zakresu odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA

W ubiegłym roku EBI zaangażował w inwestycje pro-klimatyczne w Hiszpanii finansowanie warte 1,3 mld euro, przyznając środki na szereg inwestycji w energetykę odnawialną.

Tymczasem wczoraj unijny bank poinformował o przyznaniu kredytów w wysokości 76,5 mln euro na jeden z największych projektów fotowoltaicznych w Hiszpanii i Europie, będący jednocześnie jedną z największych inwestycji w europejskiej fotowoltaice, która zostanie zrealizowana bez publicznych gwarancji sprzedaży energii.

REKLAMA

Inwestycja realizowana przez deweloperów Encavis i Solarcentury zakłada budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 300 MW, która powstanie w hiszpańskim regionie Estremadura i która ma wejść w fazę operacyjną już w drugiej połowie przyszłego roku.

Zamknięcie finansowania dla projektu wycenionego na 228 mln euro umożliwiło zabezpieczenie przez inwestorów wieloletnich przychodów ze sprzedaży energii dzięki zawartej na 10 lat komercyjnej umowie PPA (Power Purchase Agreement), w której zabezpieczono sprzedaż około 75 proc. planowanej generacji.

Ostatnio Europejski Bank Inwestycyjny zapowiedział, że środki przeznaczane na inwestycje związane z ochroną klimatu i środowiska będą stanowić do 2025 roku połowę udostępnianego przez tę instytucję finansowania, a do 2030 roku bank ma przeznaczyć na inwestycje w tych obszarach kwotę 1 biliona euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.