Korporacyjna umowa PPA na energię z fotowoltaiki na 25 lat

Korporacyjna umowa PPA na energię z fotowoltaiki na 25 lat
Voltalia

Francuski deweloper odnawialnych źródeł energii Voltalia zawarł kolejną, rekordowo długą umowę na sprzedaż energii z planowanej elektrowni fotowoltaicznej.

W maju tego roku Voltalia zawarła umowę na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 5 MW, która ma zostać wybudowana do końca 2022 r. Odbiorcą energii w okresie aż 25 lat będzie firma Boulanger, która już w tym roku miała osiągnąć pokrycie całkowitego zapotrzebowania energią odnawialną – głównie pochodzącą z elektrowni wodnych.

Francuski deweloper podkreślał, że była to pierwsza wieloletnia umowa typu Corporate PPA zawarta we Francji.

REKLAMA

Tymczasem zaledwie miesiąc później Voltalia pochwaliła się kolejną korporacyjną umową na sprzedaż energii z trzech elektrowni fotowoltaicznych, których łączna moc ma wynieść 143 MW. Energię w okresie 25 lat będzie kupować francuska grupa SNCF.

Budowa farm fotowoltaicznych, które wyprodukują energię dla SNCF, ma zostać sfinalizowana w latach 2022-23, a po uruchomieniu powinny one wytwarzać w skali roku w sumie około 200 GWh energii elektrycznej. Voltalia nie poinformowała o cenie energii zapisanej w umowie z SNCF, zapewniła jednak, że jest ona znacznie niższa od ceny notowanej na rynku.

Teraz Voltalia informuje o kolejnej umowie CPPA zawartej na francuskim rynku. Znowu chodzi o kontrakt mający obowiązywać aż 25 lat.

Umowa zawarta przez Voltalię umożliwi zrealizowanie farmy fotowoltaicznej o mocy 10 MW. Odbiorcą energii będzie firma Crédit Mutuel Alliance Fédérale.

REKLAMA

Voltalia realizuje jednak nie tylko projekty zakładające model sprzedaży energii na warunkach wynegocjowanych na rynku. W tym miesiącu francuska firma oddała do użytku kolejną farmę fotowoltaiczną, z której produkcja będzie rozliczana w systemie kontraktu różnicowego, przyznanego w wyniku wygranej aukcji.

Za produkcję energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 5 MW, która powstała w regionie Aix-en-Provence, inwestor będzie otrzymywać wyrównanie do ceny zagwarantowanej w aukcji na okres 20 lat.

Obecnie na aktywa Voltalii składają się odnawialne źródła energii mające status operacyjny lub będące w trakcie budowy, o łącznej mocy ponad 1 GW, a także rozwijane projekty o łącznej mocy 7,1 GW.

W tym roku udziałowcem we francuskiej firmie został Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który za 23 mln euro przejął 2,8 proc. udziałów Voltalii.

Z kolei w 2016 roku Voltalia przejęła aktywnego na rynku fotowoltaicznym, wywodzącego się z Portugalii dewelopera Martifer Solar.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.