Pierwszy moduł fotowoltaiczny o mocy ponad 500 Wp

Pierwszy moduł fotowoltaiczny o mocy ponad 500 Wp
Risen Energy

Risen Energy pochwalił się opracowaniem modułu fotowoltaicznego o mocy przekraczającej 500 Wp. Chiński producent podkreśla, że to pierwszy moduł o takiej mocy na globalnym rynku PV.

Moduł wykonany z zastosowaniem technologii ogniw połówkowych (half-cut), który Chińczycy zaprezentowali podczas spotkania ze swoimi partnerami biznesowymi, składa się z 50 ogniw, w których zastosowano płytki klasy M12 o długości boku 21 cm, czyli o kilka centymetrów dłuższym niż w ogniwach stosowanych dotychczas w najpopularniejszych modułach – ogniwach klasy M2 o długości boku 15,6 cm czy klasy M4 o długości boku 16,6 cm.

Sprawność modułu fotowoltaicznego o rekordowej mocy, pokazanego przez Risen Energy, ma wynosić 20,2 proc.

REKLAMA

Zastosowanie modułów o takiej mocy ma obniżyć koszty inwestycyjne po stronie BOS, dzięki możliwości zmniejszenia ilości komponentów instalacji, a to z kolei ma sprzyjać osiągnięciu o kilka procent niższego kosztu wytwarzania energii w ujęciu LCOE (Levelized Cost of Electricity).

Z dostawami nowych modułów Risen Energy ma wystartować w przyszłym roku i jeszcze w 2020 r. chce przekroczyć poziom sprzedaży 1 GW.

Co więcej, Risen Energy zapewnia, że może wdrożyć do produkcji moduły o mocy sięgającej nawet 600 Wp, a jeśli zostanie w nich dodatkowo zastosowana technologia ogniw typu n, wówczas realne ma być osiągnięcie mocy wynoszącej 625 Wp.

To nie jedyna, warta odnotowana nowość jeśli chodzi o moduły Risen Energy. Chiński producent jednocześnie zaprezentował – jak zapewnia – jedyny moduł łączący technologię heterojunction (HJT) i ogniw połówkowych, którego moc wynosi 440 Wp i którego sprawność ma sięgać średnio 21,6 proc.

Wcześniej w tym roku Risen Energy informował o zdobyciu pierwszych, większych zamówień na dostawę modułów do Polski.

Chiński producent poinformował o podpisaniu umów na dostawę modułów dla dwóch kompleksów farm fotowoltaicznych, których budowa miała rozpocząć się w tym roku w naszym kraju.

REKLAMA

W pierwszym przypadku chodzi o budowę klastra farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 8 MW, dla którego Risen ma dostarczyć monokrystaliczne moduły o jednostkowej mocy 300 W.

W przypadku drugiego projektu chodziło o dostawę polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy 330 W.

W obu przypadkach budowa farm PV miała zakończyć się jeszcze w tym roku. 

Risen podkreślał w komunikacie na ten temat, że dostawy modułów fotowoltaicznych do Polski zwiększyły się po zniesieniu przez Komisję Europejską restrykcji na import chińskich modułów PV na teren Unii Europejskiej.

– Uważamy, że to nowy rynek z dużym potencjałem. Zmiany w polskiej ustawie energetycznej mają przyspieszyć budowę elektrowni fotowoltaicznych w całym kraju. Będziemy nadal zacieśniać współpracę z lokalnymi dystrybutorami, promować budowę elektrowni na polskim rynku i zapewniać większemu gronu klientów wysokiej jakości – komentował Wu Meizhong, dyrektor sprzedaży w Risen Energy Europe.

W ostatnich miesiącach chiński producent chwalił się ponadto sporymi zamówieniami, które otrzymuje z Ukrainy.

W pierwszej połowie tego roku Risen zdobył kontrakty na dostawy na rynek ukraiński modułów o łącznej mocy 736 MW, a ostatnio Chińczycy chwalili się kolejnym zamówieniem na monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne o jednostkowych mocach 375 W i 380 W, wykonane w technologii half-cell, łącznie na 148 MW. W całym 2019 roku Risen ma dostarczyć na Ukrainę moduły PV o łącznej mocy aż około 1 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.