Aukcję dla wiatru i PV do 1 MW wygrało ponad 750 ofert. Minimalna cena poniżej 270 zł/MWh

Aukcję dla wiatru i PV do 1 MW wygrało ponad 750 ofert. Minimalna cena poniżej 270 zł/MWh
EDF

Prezes URE rozstrzygnął dziś ostatnią tegoroczną aukcję oznaczoną jako AZ/9/2019, która jednocześnie cieszyła się największym zainteresowaniem oferentów i która była przeznaczona dla nowych instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW.

Do aukcji przystąpiło ponad 400 wytwórców, którzy złożyli 1044 oferty na sprzedaż energii. Wszystkie dotyczyły instalacji wykorzystujących energię promieniowania słonecznego.

W wyniku rozstrzygnięcia aukcji sprzedano ponad 11,43 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 3,6 mld zł, zaoferowanej w ramach 759 ofert złożonych przez 260 wytwórców.

REKLAMA

W aukcji AZ/9/2019, którą w dniu 10 grudnia przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki, wsparciem w postaci 15-letnich gwarancji ceny mogła zostać objęta zaoferowana przez inwestorów energia w ilości 11,445 TWh, której wartość mogła sięgnąć 4,213 mld zł.

Oznacza to, że zagospodarowano niemal cały udostępniony wolumen, ale nie wykorzystano jednocześnie sporej części budżetu – kontraktując energię za 3,6 mld zł z możliwych ponad 4,2 mld zł.

Jak zaznacza Urząd Regulacji Energetyki, z uwagi na duży wolumen wynikający ze złożonych ofert nie doszło do zastosowania reguły „wymuszenia konkurencji”. Zadziałała natomiast ustawowa reguła, zgodnie z którą w przypadku, gdy kilku uczestników aukcji zaoferuje taką samą najniższą cenę, o sprzedaży energii rozstrzyga kolejność złożonych ofert.

Jak podaje URE, identyczną cenę (327 zł/MWh) w ramach której konieczne było ustalenie tzw. punktu odcięcia, posiadały 44 oferty.

Różnica czasowa pomiędzy ostatnią ofertą zakwalifikowaną jako wygrana, a kolejną ofertą, która została uznana jako przegrana, wynosiła 5 sekund. Dokładny czas wysłania każdej oferty ustala automatycznie system Internetowej Platformy Aukcyjnej z dokładnością do jednej tysięcznej sekundy.

REKLAMA

Cena minimalna, po jakiej energia została sprzedana w tej aukcji, wyniosła 269,00 zł/MWh, a cena maksymalna sięgnęła 327,00 zł/MWh.

Pełna lista beneficjentów aukcji AZ/9/2019 jest dostępna pod tym linkiem.

W ubiegłorocznej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o mocy do 1 MW wygrały 554 oferty złożone przez 251 wytwórców. Nie wykorzystano jednak całego udostępnionego przez Ministerstwo Energii budżetu tej aukcji. W sumie sprzedano 8,17 TWh energii elektrycznej o wartości 2,878 mld zł.

Tymczasem zgodnie z początkowymi warunkami maksymalna wartość i ilość energii, która mogła zostać sprzedana w drodze tej aukcji, wynosiła 16,06 TWh oraz 6,243 mld zł. 

Ceny energii, które zabezpieczono w aukcji z 2018 r. w przypadku skutecznie zgłoszonych ofert, wyniosły od 288,99 zł/MWh do 364,99 zł/MWh.

Zarówno inwestorzy, którzy skutecznie zaoferowali energię z fotowoltaiki w ubiegłorocznej aukcji, jak i w tegorocznej aukcji, mają 24 miesiące na rozpoczęcie sprzedaży energii potwierdzone uzyskaną koncesją.

Wcześniej w tym tygodniu URE podał wyniki także pozostałych aukcji, które przeprowadzono w ubiegłym tygodniu. Więcej na ten temat w artykule: Jutro kolejna aukcja dla wiatru i PV. Jakie są efekty dotychczasowych aukcji?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.