PGE wygrała aukcję z 4 projektami fotowoltaicznymi

PGE wygrała aukcję z 4 projektami fotowoltaicznymi
Arkadiusz Sekściński. Fot. PGE

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, zbuduje w przyszłym roku cztery jednomegawatowe farmy fotowoltaiczne w województwie lubelskim, podkarpackim i lubuskim. To efekt aukcji rozstrzygniętej przez Urząd Regulacji Energetyki.

W aukcji, której wyniki URE podał w piątek, sprzedano ponad 11,43 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 3,6 mld zł, zaoferowanej w ramach 759 ofert złożonych przez 260 wytwórców. Minimalna cena, po jakiej została sprzedana energia w tej aukcji, wyniosła 269,00 zł/MWh, a cena maksymalna sięgnęła 327,00 zł/MWh.

Wśród wygranych w aukcji fotowoltaiczno-wiatrowej dla projektów o mocy do 1 MW po raz pierwszy znalazła się Polska Grupa Energetyczna, a konkretnie należąca do  niej spółka PGE Energia Odnawialna, która zabezpieczyła wsparcie dla czterech projektów określanych jako PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol1 i PV Lutol2. Energia z tych projektów ma być sprzedawana w systemie aukcyjnym w latach 2021-2035.

REKLAMA

Z informacji przekazanych dotąd przez PGE wynika, że swoje największe projekty fotowoltaiczne Grupa szykuje przy elektrowni w Bełchatowie, a także przy elektrowni Dolna Odra pod Szczecinem.

W pierwszym przypadku chodzi o postawienie na poprzemysłowych terenach eksploatowanych przez elektrownię w Bełchatowie farmy fotowoltaicznej, której moc ma wynieść do 60 MW. Natomiast w przypadku Dolnej Odry jest mowa o uruchomieniu nawet 125 MW.

REKLAMA

Wcześniej w tym roku porozumienie zmierzające do budowy farmy fotowoltaicznej PGE Energia Odnawialna podpisała z Grupą Azoty Kopalnie i Zakładami Chemicznymi Siarki „Siarkopol”. W tym przypadku planowana jest budowa elektrowni PV o mocy zainstalowanej 5 MW, która ma powstać na dziesięciu hektarach gruntów poeksploatacyjnych w świętokrzyskim Osieku.

Niedawno PGE informowała o zidentyfikowaniu terenów pozwalających na budowę elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy około 750 MW. Natomiast cel programu fotowoltaicznego Grupy to postawienie elektrowni PV o mocy 2,5 GW do roku 2030, z czego część projektów może zostać zrealizowana we współpracy z KGHM i PKP.

– To dopiero początek naszych inwestycji fotowoltaicznych. Zgodnie z Programem PV Grupy Kapitałowej PGE w ciągu dekady zamierzamy zbudować instalacje o mocy nawet 2,5 GW i  umocnić się na pozycji lidera rynku OZE w Polsce. Będą to zarówno małe, jednomegawatowe projekty, jak i duże przedsięwzięcia realizowane na gruntach własnych Grupy PGE, dzierżawionych od prywatnych właścicieli, a także na gruntach partnerów takich, jak: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Polskie Koleje Państwowe, KGHM Polska Miedź czy Grupa Azoty Siarkopol, z którymi nasza spółka nawiązała bliską współpracę – komentuje Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2188,9 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.