Photon Energy uruchamia elektrownie PV na Węgrzech. Ile zarobi?

Photon Energy uruchamia elektrownie PV na Węgrzech. Ile zarobi?
Longi Solar

Notowany na polskiej giełdzie i przyglądający się naszemu rynkowi fotowoltaicznemu deweloper oddał do użytku kolejne elektrownie fotowoltaiczne na Węgrzech, uzyskując prawo do rozliczeń sprzedawanej energii po bardzo korzystnych stawkach.

Węgierska spółka dewelopera wywodzącego się z Czech, Photon Energy Solutions HU Kft, uruchomiła na Węgrzech trzy elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,1 MW, które powstały w pobliżu miejscowości Taszar.

Instalacje składają się z wysokowydajnych modułów wykonanych z ogniw połówkowych (half-cell), które dostarczył chiński producent Longi Solar.

REKLAMA

Farmy fotowoltaiczne zostały podłączone do sieci zarządzanej przez węgierską spółkę dystrybucyjną z grupy E.ON i mają wytwarzać w skali roku energię w ilości 2,7 GWh.

Instalacje znajdujące się koło Taszar, podobnie jak uruchomione wcześniej przez Photon Energy na Węgrzech elektrownie PV, zostaną objęte taryfą gwarantowaną wynoszącą 32,59 HUF/kWh, czyli około 0,42 PLN/MWh. Taka taryfa ma przysługiwać aż przez okres 25 lat.

Dzięki elektrowniom PV uruchomionym przez Photon Energy w Taszar łączna moc instalacji PV należących do grupy wywodzącej się z Czech, a obecnie mającej siedzibę w Holandii, wzrosła do 51,8 MW, z czego 26,1 MW znajduje się na Węgrzech.

Kolejne węgierskie elektrownie PV o łącznej mocy 7,7 MW Photon ma uruchomić w pierwszym kwartale 2020 r., a do końca 2021 r. deweloper chce wybudować w tym kraju elektrownie słoneczne o łącznej mocy 75 MW.

REKLAMA

W tym miesiącu Photon pochwalił się zabezpieczeniem finansowania dla kolejnych 29 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 20,1 MW, które uruchomi w ramach węgierskiego systemu taryfy gwarantowanej. Finansowanie w wysokości 5,93 mln HUF, czyli około 17,9 mln euro zapewni węgierski K&H Bank.

Kilka miesięcy temu Photon Energy zasygnalizował zamiar budowy farm fotowoltaicznych w Polsce.

W rozmowie z PAP Biznes prezes spółki Georg Hotar wyraził zainteresowanie projektami z zagwarantowanym wsparciem w systemie aukcyjnym oraz wejście na rynek korporacyjnych umów na sprzedaż energii (CPPA). 

Photon Energy od wielu lat jest notowany na naszej giełdzie New Connect, jak również na giełdzie w Pradze. Spółka finansuje swoją działalność także poprzez emisję obligacji. 

Photon Energy ma już na koncie realizację pierwszych instalacji PV na polskim rynku. Już w 2012 r. firma we współpracy z RenCraft zbudowała wówczas największy w Polsce system fotowoltaiczny o mocy 311 kWp, który powstał na obiektach Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, a ostatnio obie firmy zdobyły kontrakt na budowę farmy PV o mocy 0,95 MW na terenie oczyszczalni ścieków w Koszalinie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.