Energia z wiatru i fotowoltaiki w Grecji poniżej 60 EUR/MWh

Energia z wiatru i fotowoltaiki w Grecji poniżej 60 EUR/MWh
Juwi

Grecki regulator ogłosił wyniki kolejnych aukcji dla inwestorów planujących budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. Zaoferowane ceny w obu przypadkach są niższe od cen zgłoszonych podczas wcześniejszych aukcji.

Najniższą cenę za energię z fotowoltaiki zaoferowała grecka grupa energetyczna PPC, która zbuduje farmę fotowoltaiczną na terenie kopalni węgla brunatnego w pobliżu miasta Kozani na północy Grecji. Moc instalacji wyniesie 15 MW, a energia będzie sprzedawana po stawce 53,82 EUR/MWh.

Średnia cena ze skutecznie złożonych ofert na sprzedaż energii z fotowoltaiki wyniosła 59,98 EUR/MWh, czyli około 10 proc. poniżej ceny maksymalnej.

REKLAMA

W całej aukcji fotowoltaicznej wsparciem objęto projekty o łącznej mocy 105,9 MW, chociaż początkowo greckie władze planowały objęcie rozliczeniami w systemie aukcyjnym projektów o łącznej mocy 287 MW.

Jak zwraca uwagę PV Magazine, problematyczna dla inwestorów chcących wystartować w aukcji była konieczność zdobycia dla zgłaszanych projektów nie tylko umowy przyłączeniowej, ale także koncesji na sprzedaż energii.

W drugiej aukcji, przeznaczonej dla inwestorów planujących budowę farm wiatrowych o jednostkowej mocy do 50 MW, wsparciem objęto siedem projektów o łącznej mocy 224 MW.

Ceny w przypadku skutecznie zaoferowanej energii wyniosły od 55,77 EUR/MWh do 61,94 EUR/MWh, a średnia wyniosła 57,74 EUR/MWh, czyli o 15,4 proc. poniżej ceny maksymalnej.

Były to kolejne aukcje dla OZE, które Grecy wprowadzili w miejsce stosowanego wcześniej systemu taryf gwarantowanych.

Przeprowadzoną w ubiegłym roku w Grecji aukcję fotowoltaiczną podzielono na projekty o mocy 0,5-1 MW oraz 1-20 MW. W pierwszym przypadku skutecznie złożone oferty zawierały ceny za energię od 75,87 EUR/MWh do 80 EUR/MWh, a wsparciem objęto 83 projekty o łącznej mocy 53,48 MW. W przypadku większych projektów zaoferowane skutecznie ceny wyniosły od 62,97 EUR/MWh do 71 EUR/MWh. W sumie wsparcie obejmie 8 projektów o łącznej mocy 52,92 MW

REKLAMA

W trzeciej przeprowadzonej w 2018 roku aukcji, dedykowanej inwestycjom w farmy wiatrowe o mocy od 3 MW do 50 MW, zgłoszono 14 projektów o łącznej mocy 308 MW, a gwarancje sprzedaży energii przyznano dla siedmiu projektów o łącznej mocy 170,92 MW. Najniższa z zaakceptowanych ofert zakłada sprzedaż energii po cenie 68,18 EUR/MWh.

Pierwszą, pilotażową aukcję dla OZE Grecy przeprowadzili w grudniu 2016 r., oferując wówczas wsparcie w postaci gwarantowanej ceny za energię dla projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 40 MW.

Grecki regulator energetyczny RAE podzielił wówczas aukcję dla fotowoltaiki w Grecji na dwie kategorie. W pierwszej o wsparcie konkurowali inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, a w drugiej kategorii – o mocy od 1 MW do 10 MW.

W przypadku nagrodzonych projektów zaoferowane ceny za energię wyniosły od 79,97 EUR/MWh do 104 EUR/MWh, przy czym w pierwszej kategorii wyniosły od 94,97 EUR/MWh do 104 EUR/MWh, a w drugiej od 79,97 EUR/MWh do 88 EUR/MWh.

W sumie Grecy mają przeprowadzić aukcje skutkujące budową odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2,6 GW.

Obecnie w Grecji działają elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe o łącznej mocy odpowiednio około 2,6 GW oraz 3,15 GW.

Największy udział pod względem zainstalowanych mocy w greckiej energetyce mają nadal elektrownie na gaz (4,9 GW). Uzupełniają je bloki na węgiel kamienny i brunatny (3,36 GW), a także elektrownie wodne (około 2,7 GW). Do tego dochodzą elektrownie szczytowo-pompowe o mocy ok. 0,7 GW.

Greckie władze zobowiązały się do zakończenia produkcji energii z węgla do roku 2028.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.