WFOŚiGW we Wrocławiu dofinansowuje fotowoltaikę

WFOŚiGW we Wrocławiu dofinansowuje fotowoltaikę
WFOŚiGW we Wrocławiu

W gminie Zgorzelec uruchomiono kolejną na Dolnym Śląsku elektrownię fotowoltaiczną, która została uruchomiona przy pomocy finansowania przyznanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

W gminie Zgorzelec pracę rozpoczęła naziemna farma fotowoltaiczna o mocy prawie 1 MW. WFOŚiGW we Wrocławiu wypłacił na inwestycję zrealizowaną przez spółkę Oeneo pożyczkę w wysokości ponad 2 mln zł, która stanowi ponad połowę wartości całej inwestycji.

Natomiast w ubiegłym roku w podwrocławskiej miejscowości Ligotka powstała farma słoneczna złożona z 1784 paneli o mocy 280 W każdy. Wysokość wsparcia z WFOŚiGW we Wrocławiu na realizacje tej inwestycji wyniosła ponad 1 ml zł, a wartość całego projektu sięgnęła 1,8 mln zł. Panele zostały zainstalowane na działce o powierzchni ponad hektara.

REKLAMA

Wcześniej dolnośląski WFOŚiGW przyznał finansowanie na projekt o nazwie Wrocławska Elektrownia Słoneczna. To największa miejska, rozproszona elektrownia fotowoltaiczna w Polsce. Blisko trzy tysiące paneli słonecznych produkuje prąd ze słońca na 35 dachach wieżowców.

REKLAMA

Jak podkreśla WFOŚiGW we Wrocławiu, piętnaście tysięcy wrocławian otrzymuje dzięki temu prąd wytworzony przez panele dla oświetlenia części wspólnych budynków, zasilenia wind, hydroforni i urządzeń elektrycznych.

Inwestycja zrealizowana w stolicy Dolnego Śląska kosztowała w sumie 4,2 mln zł. W tej kwocie 1,7 mln zł to dotacje, a 2,5 mln zł to pożyczki przyznane jeszcze w ramach wygaszonego kilka lat temu programu Prosument.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.