Mosty kupują projekty fotowoltaiczne od Chińczyków

Mosty kupują projekty fotowoltaiczne od Chińczyków

Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe „Mosty” zakupiło projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 13 MW, które do tej pory były rozwijane w naszym kraju przez chińskiego dewelopera ReneSola.

Chińska firma ReneSola należy do najaktywniejszych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznych i była największym beneficjentem pierwszych aukcji w koszyku wiatrowo-fotowoltaicznym dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW.

Chińczycy zabezpieczyli w aukcji z grudnia 2016 r. prawa do sprzedaży energii po zaoferowanej cenie dla 13 farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, a w kolejnej aukcji z czerwca 2017 r. złożyli skutecznie aż 42 oferty.

REKLAMA

W pierwszej aukcji ReneSola zyskała prawo do sprzedaży energii po najwyższej cenie z ofert, które wówczas zakwalifikowano do wsparcia. Cena zaoferowana przez Chińczyków wyniosła 408,8 zł/MWh. Natomiast w drugiej aukcji ReneSola miała zgłosić ceny w przedziale 385-392 zł/MWh.

Na początku ubiegłego roku ReneSola poinformowała o podpisaniu umowy z funduszem Eiffel Energy Transition Fund w zakresie finansowania pomostowego na 13,4 mln euro, które ma jej umożliwić realizację projektów fotowoltaicznych w Polsce i na Węgrzech – o mocy odpowiednio 55 MW i 41,3 MW.

Wiadomo, że przedmiotem transakcji między francuskim funduszem i ReneSolą miało być 55 znajdujących się naszym kraju projektów fotowoltaicznych, każdy o mocy do 1 MW, które posiadają przyznane na 15 lat gwarancje sprzedaży energii w ramach systemu aukcyjnego.

Wszystkie projekty objęte transakcją z Eiffel Energy Transition Fund miały osiągnąć operacyjny status do połowy 2019 roku – był to ostateczny termin na uruchomienie produkcji energii dla projektów, które zyskały wsparcie w aukcji z czerwca 2017 r.

REKLAMA

Kolejna transakcja

Chińczycy nie poinformowali o ewentualnym udziale w ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej, którą URE przeprowadził w ubiegłym miesiącu.

Teraz jednak ReneSola informuje o sprzedaży części projektów fotowoltaicznych, dla których zagwarantowała sprzedaż energii w systemie aukcyjnym w wyniku wcześniejszej aukcji przeprowadzonej w listopadzie 2018 roku.

Ogłoszona teraz transakcja z firmą Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe „Mosty” obejmie 13 z 26 projektów farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, dla których Chińczycy zabezpieczyli wsparcie w aukcji przeprowadzonej w 2018 roku.

Dla wszystkich projektów, z których energia została zaoferowana skutecznie przez ReneSolę w tamtej aukcji, zabezpieczono ceny za energię na poziomie 354,8 – 358,8 zł/MWh, czyli blisko ceny referencyjnej wynoszącej 364,9 zł/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.