Wawer otrzyma 1,5 mln zł na fotowoltaikę

Wawer otrzyma 1,5 mln zł na fotowoltaikę
Urząd dzielnicy Wawer

Warszawska dzielnica Wawer przeznaczy 1,5 mln zł na inwestycje w instalacje fotowoltaiczne, które powstaną na publicznych obiektach. Inwestycje wpisują się w działalność lokalnego klastra energii.

Warszawa od kilku lat konsekwentnie wspiera dopłatami mieszkańców chcących inwestować w domowe instalacje odnawialnych źródeł energii. Teraz stołeczny magistrat przyznał pieniądze na montaż instalacji fotowoltaicznych dla jednej z dzielnic Warszawy.

Wawer otrzyma  prawie 1,5 mln zł na montaż instalacji fotowoltaicznych w siedmiu nowych lokalizacjach w ramach miejskich środków na walkę o czyste powietrze.

REKLAMA

Nowe instalacje fotowoltaiczne zostaną zamontowane w tym roku na budynkach Urzędu Dzielnicy Wawer, Wawerskiego Centrum Kultury, liceów przy ul. Halnej i Alpejskiej, przedszkoli przy Trakcie Lubelskim, Korkowej i Wilgi. 

Instalacje PV mają zmniejszyć koszty zakupu energii przeciętnie o kilkanaście procent.

Pierwsze publiczne obiekty na terenie warszawskiej dzielnicy są już zasilane energią pochodzącą  z fotowoltaiki.  Od ubiegłego roku koszty energii elektrycznej dzięki własnej fotowoltaice ograniczają szkoły podstawowe przy ul. Króla Maciusia, Kadetów i Przygodnej. 

REKLAMA

Inwestycje w fotowoltaikę wpisują się w działalność Wawerskiego Klastra Energii, który ma być platformą współpracy na rzecz zielonej energii jednostek administracji publicznej, ośrodków naukowych i biznesu w dzielnicy. 

Porozumienie w tej sprawie Urząd Dzielnicy Wawer zawarł w marcu 2018 roku z Mazowiecką Agencją Energetyczną, Instytutem Elektrotechniki, Instytutem Łączności, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Szkołą Podstawową nr 128.

Obecnie Urząd M.st. Warszawy prowadzi kolejny nabór wniosków na dotacje, które mieszkańcy stolicy mogą przeznaczyć m.in. na zakup i instalację systemów fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych czy pomp ciepła.

Do końca marca 2019 r. Warszawa przyznała blisko 1,7 tys. dotacji na domowe mikroinstalacje OZE, co oznaczało wzrost o 800 proc. w porównaniu z 2016 r. 

Więcej o zasadach dotacji na domowe instalacje OZE w Warszawie w artykule: Warszawa wprowadzi nowe zasady dotacji na odnawialne źródła energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.