Instalacja fotowoltaiczna na dachu Ministerstwa Rozwoju gotowa

Instalacja fotowoltaiczna na dachu Ministerstwa Rozwoju gotowa
Jadwiga Emilewicz / Twitter

Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz poinformowała o ukończeniu prac nad jedną z największych instalacji fotowoltaicznych, które znajdują się w Warszawie.

Wykonanie instalacji fotowoltaicznej zostało zlecone jeszcze przez rozwiązane po ostatnich wyborach Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, którym kierowała Jadwiga Emilewicz.

Teraz, już jako minister rozwoju, Emilewicz ogłosiła ukończenie prac nad systemem składającym się z modułów o łącznej mocy 150 kWp.

REKLAMA

Ogłoszony kilka miesięcy temu przetarg na wykonanie tej instalacji wygrał Columbus Energy. Przedsięwzięcie uzyskało zgodę konserwatora zabytków, a przed wykonaniem instalacji fotowoltaicznej w ramach jednego z zadań termomodernizacyjnych został docieplony stropodach budynku ministerstwa, aby zniwelować straty ciepła.

Rocznie na dachu budynku ministerstwa ma powstawać energia w ilości odpowiadającej 7 proc. zużycia energii elektrycznej z 2018 r.

REKLAMA

Jak wyliczał resort przedsiębiorczości, uwzględniając koszty sprzedaży i dystrybucji energii – wynoszące w sumie około 0,47 zł/kWh, na co składa się cena energii 0,20 zł/kWh oraz cena dystrybucji – praca instalacji fotowoltaicznej ma dawać roczne oszczędności sięgające 100 tys. zł.

Ponadto modernizacja oświetlenia poprzez wymianę obecnych opraw oświetleniowych na oprawy energooszczędne ma dać oszczędności na zużyciu energii elektrycznej na poziomie 47 proc.

Przewidziano ponadto montaż magazynu energii mogącego zgromadzić nadwyżki niewykorzystanej energii słonecznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.