Solarne auto dostało 50 mln euro

Solarne auto dostało 50 mln euro
Sono Motors

Mowa o Sionie, samochodzie elektrycznym napędzanym przez umieszczone na dachu ogniwa fotowoltaiczne. Projekt jest realizowany przez firmę Sono Motors, która sukcesem zakończyła ostatnią rundę finansowania.  

To społeczność skupiona wokół firmy zdecydowała o sukcesie najnowszej rundy finansowania i jednocześnie kontynuacji futurystycznego projektu Sion. Jednocześnie jej członkowie zapowiadają dalsze wsparcie dla projektu.

Zebrane fundusze w łącznej wysokości 50 mln euro Sono Motors otrzymał w 75 procentach od osób, które zarezerwowały sobie auto, 19 procent dali inwestorzy, a 6 proc. pochodzi z pożyczek i darowizn.

REKLAMA

Z wpływów z zakończonej właśnie kampanii Sono Motors sfinansuje budowę prototypów pojazdu i uruchomi produkcję.

Startup planuje wyprodukować 260 tys. Sionów w ciągu ośmiu lat w byłej fabryce Saab w Trollhättan w Szwecji. Jak na razie na auto dokonano około 13 tys. rezerwacji. Ponad 70 proc. z nich złożyli klienci w Niemiec, Szwajcarii i Austrii. Jednak ogółem zamówienia napłynęły z ponad 20 krajów.

Co warto podkreślić, energia, która zasili szwedzką fabrykę Sono Motors,  ma pochodzić w 100 proc. ze źródeł odnawialnych.

Niemiecki startup przyjęło cel, zgodnie z którym pojawienie się Siona na rynku zredukuje ilość poruszających się po drogach pojazdów, dlatego auto będzie mieć opcję współdzielenia z wieloma kierowcami dzięki specjalnej aplikacji goSono app.

REKLAMA

Oprogramowanie pozwoli dzielić również i napędzającą go energię. Auto będzie bowiem posiadać funkcję ładowania dwukierunkowego – a więc jego użytkownicy będą mogli zarówno otrzymywać energię od innych pojazdów czy z sieci, jak i ją oddawać.

Auto zostanie pokryte 248 ogniwami fotowoltaicznymi, które naładują je dziennie ilością energii wystarczającą do przejechania przeciętnie 34 km.

Bateria o pojemności 35 kWh pozwoli na przejechanie średniego dystansu 255 km na jednym doładowaniu. Sono Motors zapewnia, że doładowanie 80 proc. pojemności baterii zajmie około pół godziny, do czego konieczne jednak wydaje się wykorzystanie szybkiej stacji ładowania prądem stałym.

Cena solarnego samochodu ma wynosić 25 500 euro.

Joanna Kędzierska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.