Wielka transakcja na rynku PV. Do gry wchodzi kolejny paliwowy gigant

Wielka transakcja na rynku PV. Do gry wchodzi kolejny paliwowy gigant
Trina Solar

Do grup paliwowych, które weszły do branży odnawialnych źródeł energii poprzez akwizycje działających w niej deweloperów, dołącza portugalski koncern paliwowy Galp, stając się od razu liderem w inwestycjach fotowoltaicznych na notującym imponujący wzrost iberyjskim rynku PV.

Wcześniej duże portfele projektów w sektorze odnawialnych źródeł energii przejmowali m.in. BP i Total, a największe koncerny paliwowe w Europie prowadzą też liczone w gigawatach inwestycje w OZE typu greenfield.

Shell czy Equinor są aktywne w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, jednak najwięcej grup paliwowych skupia się na inwestycjach w fotowoltaikę.

REKLAMA

Teraz do tego grona dołącza portugalski Galp, który sfinalizował jedną z największych transakcji na europejskim rynku fotowoltaicznym.

Wcześniej Portugalczycy byli już aktywni w obszarze fotowoltaiki, ale głównie występując jako odbiorca energii z PV w umowach PPA.

W połowie ubiegłego roku zawarli umowę PPA m.in. z działającym na Półwyspie Iberyjskim deweloperem X-Elio w zakresie dostaw od 2020 roku energii z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 200 MW. W sumie Galp zabezpieczył dostawy 358 GWh energii elektrycznej rocznie na okres 12 lat.

REKLAMA

Teraz Galp zawarł umowę z innym deweloperem działającym na iberyjskim rynku PV – firmą ACS Group. Transakcja dotyczy przejęcia uruchomionych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 900 MW, a także projektów będących w fazie rozwoju łącznie na 2,9 GW, które mają wejść w fazę operacyjną do roku 2023. Ilość energii, którą będą produkować te instalacje, ma odpowiadać zapotrzebowaniu około 1,8 mln gospodarstw domowych.

Wszystkie projekty są realizowane w ramach przejmowanej spółki Zero-E, która dla części z nich zabezpieczyła rządowe gwarancje sprzedaży energii w aukcji przeprowadzonej przez hiszpańskie władze w lipcu 2017 r. Gwarancje rozliczeń w systemie aukcyjnym posiadają projekty o skumulowanej mocy 1,55 GW.

Wartość całej transakcji wynosi 2,2 mld euro, a Galp deklaruje już poszukiwania kolejnych akwizycji na rynku odnawialnych źródeł energii.

Przejęcie projektów ma zostać sfinalizowane po uzyskaniu niezbędnych zgód w drugim kwartale br. i wówczas portugalska grupa paliwowa ma stać się największym inwestorem na iberyjskim rynku solarnym.

Jak podkreśla Galp – transakcja wpisuje się w wyznaczony cel lokowania około 40 proc. inwestycji w obszarach związanych z transformacją energetyczną.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.