Telekomy kupią energię z ogromnych farm fotowoltaicznych

Telekomy kupią energię z ogromnych farm fotowoltaicznych
Iberdrola

Orange i Deutsche Telekom dołączają do grona firm telekomunikacyjnych, które będą kupować energię wytwarzaną z niesubsydiowanych elektrowni fotowoltaicznych. Dla hiszpańskiego oddziału Orange energię wyprodukuje jedna z największych farm fotowoltaicznych w Europie, a Deutsche Telekom kupi energię z jednej z większych farm PV w Niemczech. Obie inwestycje zostaną zrealizowane bez subsydiów.

Hiszpański oddział potentata telekomunikacyjnego Orange już teraz kupuje energię odnawialną w ilości odpowiadającej całkowitemu zapotrzebowaniu, a na poziomie globalnym grupa Orange wyznaczyła sobie cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2040.

Aby utrzymać 100-procentowy udział OZE, hiszpański Orange podpisał teraz umowę CPPA (Corporate Power Purchase Agreement) na zakup energii odnawialnej od koncernu energetycznego Iberdrola.

REKLAMA

Umowa będzie obowiązywać przez 12 lat, a w tym okresie co roku Iberdrola ma dostarczać 400 GWh energii elektrycznej. W tym połowa zakontraktowanej energii będzie pochodzić z ogromnej elektrowni fotowoltaicznej, która powstanie w prowincji Estremadura.

W komentarzu na temat umowy z Orange CEO Iberdrola España, Ángeles Santamaría, podkreśla, że umowy PPA zapewniają podobnym inwestycjom potrzebną stabilność, a także potwierdzają konkurencyjność energetyki odnawialnej, która jest już w stanie dostarczać energię po stałych i niskich cenach.  

Budowa wielkiej elektrowni fotowoltaicznej ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a jej całkowita moc wyniesie 328 MW i będzie to jedna z największych elektrowni PV w Europie. Wartość inwestycji jest szacowana przez Iberdrolę na 250 mln euro.

Większe będą tylko – należące również do Iberdroli – dwie wielkie elektrownie PV.

Zbudowana przez Iberdrolę również w regionie Estremadura farma fotowoltaiczna o nazwie Núñez de Balboa liczy 500 MW i obecnie jest największą tego rodzaju instalacją w Europie. Elektrownia powinna uzyskać w pełni operacyjny status jeszcze w tym kwartale i ma produkować w skali roku energię w ilości około 832 GWh. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 290 mln euro. 

Hiszpański koncern energetyczny w ciągu dwóch lat powinien uruchomić jeszcze większą elektrownię PV. Realizowany przez Iberdrolę projekt o nazwie Francisco Pizarro zakłada budowę elektrowni PV o mocy 590 MW, która powinna uzyskać operacyjny status w roku 2022.

REKLAMA

Deutsche Telecom przechodzi na zieloną energię

Kilka dni temu umowę na zakup energii z niesubsydiowanych elektrowni fotowoltaicznej o mocy 60 MW szwedzka grupa energetyczna Vattenfall zawarła ze spółką Power & Air Solutions należącą do grupy Deutsche Telecom.

Farma fotowoltaiczna powstanie w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie i będzie to jedna z największych tego rodzaju instalacji w Niemczech. Obecnie tak duże farmy PV nie mogą już korzystać z rządowych subsydiów i gwarancji sprzedaży energii, które zostały ograniczone przez Berlin w ramach systemu aukcyjnego do instalacji o maksymalnej mocy 10 MW.

Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w połowie przyszłego roku, a umowa CPPA będzie obowiązywać przez 10 lat.  

Jak komentuje Christine Lauber z Vattenfall, tego rodzaju umowy to szansa dla firm na częściowe zabezpieczenie się przed ryzykiem wahań cen energii, a dla rynku OZE to kierunek umożliwiający budowę nowych elektrowni wiatrowych i solarnych.

Cel szwedzkiej grupy to zabezpieczenie sprzedaży 10 TWh energii odnawialnej na podstawie umów CPPA do końca 2023 r.

Pierwsze umowy CPPA Vattenfall zawarł z holenderskim oddziałem Microsoft oraz norweskim producentem aluminium Norsk Hydro, a ostatnio do tego grona dołączył też brytyjski producent napojów AG Barr.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.