Znamy Instalatora roku 2020

Znamy Instalatora roku 2020
Konkurs Instalator Roku 2020

Podczas pierwszego dnia Targów Enex w Kielcach o tytuł Instalatora Roku walczyło 6 firm specjalizujących się w instalacji systemów fotowoltaicznych. W trzech rundach pierwszego etapu starły się ze sobą Solar Spot z PV System, Oze Projekt z Sunsol oraz Helios Power z Bio-Energy.

Corab wraz ze Stowarzyszeniem Branży Fotowoltaicznej Polska PV przy współpracy z markami Q.Cells, SolarEdge i Jean Mueller już po raz czwarty postanowili promować dobre praktyki instalatorskie.

Branża fotowoltaiczna rozwija się bardzo gwałtownie. Chociaż nas to cieszy, jesteśmy świadomi ryzyka. Codziennie w branży pojawiają się nowe firmy. Niestety pojawia się również wiele błędów na instalacjach. Każda sposobność, aby wskazać i przypomnieć dobre praktyki instalatorskie jest ważna. Sytuacji w branży nie ułatwia brak jasnych wytycznych i pewien chaos informacyjny – komentuje Bogdan Szymański, Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV.

REKLAMA

Firma Sunsol z Gdańska, która w tym roku broniła zeszłorocznego tytułu, zajęła 3 miejsce. Podobnie jak w roku poprzednim postanowili przeznaczyć nagrodę na cel charytatywny.

Dla członków komisji każda z drużyn była wygrana. Żałujemy, że nie można uhonorować wszystkich. Uczestnicy byli doskonale przygotowani i wyposażeni. Mamy świadomość, że montowanie instalacji fotowoltaicznej na oczach setek ludzi z wykorzystaniem nowości i zastawionymi pułapkami nie jest łatwe. Za zadanie mieli między innymi montaż nowości w naszej ofercie systemu na dach płaski PB-088 – komentuje Paweł Wiktorowicz przedstawiciel firmy Corab.

Finalnie w konkursie Instalator Roku 2020 miejsce 6. przypadło firmie SolarSpot z miejscowości Komorniki, miejsce 5. zdobyła olsztyńska firma Oze Projekt, miejsce 4. – Bio-Energy z Zielonej Góry.

Na podium na miejscu 3. stanęli instalatorzy SunSol z Gdańska, na miejscu 2. uplasował się rzeszowski PV System, a miejsce pierwsze po bardzo wyrównanej walce zdobył Helios Power z Radomia.

Kim jest nowy Instalator Roku?

REKLAMA

Firma Heliospower zajmuje się dystrybucją oraz fachowym montażem modułów fotowoltaicznych przeznaczonych dla osób fizycznych jak i przedsiębiorstw. Działają od 2015 roku i są jedną z pierwszych firm w regionie radomskim, która zajęła się promowaniem energetyki słonecznej. 

Mają potwierdzone referencjami doświadczenie w wykonywaniu różnej wielkości elektrowni fotowoltaicznych od małych systemów o mocy 3 kW aż po 100 kW.

Helios Power, podobnie jak pozostałe drużyny, miał trudne zadanie. Co roku komisja konkursowa podnosi poprzeczkę i bardzo ostro ocenia wszystkie błędy. Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo, prawidłowy montaż każdego elementu, na estetyczne wykonanie i wiele innych elementów, które składają się na dobre praktyki wśród instalatorów. W tym roku ze strony SolarEdge montowano falownik z ładowarką samochodową. Rozwiązanie, które w Polsce dopiero zdobywa popularność. Trudniej montuje się sprzęt, którego się nie zna – komentuje Sebastian Kubiaczyk z firmy SolarEdge.

Instalator Roku 2020 to nie tylko tytuł

Zaangażowanie i wysiłek podczas konkursu jest doceniony nie tylko poprzez przyznanie tytułu Instalatora Roku 2020, ale zwycięska drużyna otrzyma kompleksową instalację fotowoltaiczną o mocy blisko 4 kW na komponentach Corab, SolarEdge, Q.Cells i Jean Mueller.

Za drugie miejsce instalatorzy firmy PV System otrzymali konstrukcję na dach skośny lub płaski firmy Corab oraz zestaw zabezpieczeń Jean Mueller. Natomiast trzeci na podium SunSol otrzymał konstrukcję Corab na dowolną instalację o mocy 4 kW na dach płaski lub skośny.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.