Panasonic kończy fotowoltaiczną współpracę z Teslą

Panasonic kończy fotowoltaiczną współpracę z Teslą
Panasonic

Japoński koncern ogłosił, że przestanie produkować ogniwa i moduły fotowoltaiczne w amerykańskiej fabryce Tesli. Firma Elona Muska, która korzystała w wykonywanych instalacjach z paneli Panasonica, stawia na rozwój solarnych dachówek Solar Roof bazujących dotąd na ogniwach japońskiej firmy.

Panasonic ma zakończyć w ciągu kilku miesięcy produkcję w fabryce Tesli, która znajduje się w Buffalo w stanie Nowy Jork. Do tej pory amerykańska firma nie rozwinęła własnej technologii jeśli chodzi o produkcję tradycyjnych ogniw i modułów PV – mimo zrealizowanych wcześniej przejęć i obietnic wprowadzenia na rynek wydajniejszych modułów – i do swoich instalacji pozyskiwała panele od zewnętrznych dostawców, w tym od Panasonica.

Z uwagi na przyznane, stanowe granty Tesla powinna do końca tego roku utrzymać w Buffalo przynajmniej 1460 etatów. Firma Elona Muska miała ostatnio zatrudniać w fabryce modułów 1,5 tys. etatów, a do tego 300 poza fabryką, na terenie stanu Nowy Jork.

REKLAMA

Na rynku fotowoltaicznym w USA moduły marki Panasonica mają być jednak nadal dostępne. W swojej ofercie japoński producent posiada moduły o mocy od 250 W do 340 W. W ostatnim przypadku sprawność modułu ma wynosić przeciętnie 20,3 proc., a jak przekonuje Panasonic, zastosowanie takich modułów ma obniżyć koszty tzw. Balance of System o 1/4 w porównaniu do wykorzystania „konwencjonalnych modułów”.

Panasonic ogranicza produkcję ogniw i modułów fotowoltaicznych nie tylko w USA. W ubiegłym roku Japończycy sprzedali 90 proc. udziałów chińskiej firmie GS-Solar w swojej flagowej technologii ogniw HIT (Heterojunction Intrinstic Layer), jak również w swojej malezyjskiej fabryce ogniw i modułów.

REKLAMA

Decyzja Panasonica o wycofaniu się z produkcji ogniw i modułów w Buffalo ma nie mieć wpływu na dalszą współpracę z Teslą w zakresie produkcji baterii w fabryce w Nevadzie.

Tesla w zakresie PV stawia teraz na technologię solarnych dachówek Solar Roof. W ubiegłym roku amerykański koncern zaprezentował trzecią wersję tego produktu, która w końcu ma trafić do seryjnej produkcji.

Obecnie Tesla ma prowadzić nabory i szkolenia instalatorów, którzy będą montować solarne dachy, a Elon Musk zapowiedział jeszcze na ten rok międzynarodową ekspansję.

Jaki będzie koszt solarnych dachówek Tesli? Więcej w artykule: Solarne dachówki Tesli. Ile będą kosztować i kiedy trafią na rynek? 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.