BOŚ sfinansuje fotowoltaikę w szkołach

BOŚ sfinansuje fotowoltaikę w szkołach
Greenpeace Polska

Bank Ochrony Środowiska S.A. oraz Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. rozpoczynają współpracę, której celem jest wspieranie inwestycji umożliwiających instalowanie odnawialnych źródeł energii na terenie szkół administrowanych przez samorządy.

Bank w celu umożliwienia sfinansowania budowy instalacji fotowoltaicznych na dachach szkół i terenach przyszkolnych zapewni kredytowanie. Środki będą mogły zostać wykorzystane przez jednostki samorządu terytorialnego do bezpośredniego sfinansowania instalacji fotowoltaicznych.

Preferencyjne kredyty będzie można wykorzystać do realizacji takich inwestycji przy współpracy z KAPE w formule ESCO (Energy Saving Company) polegającej na spłacie zadłużenia z oszczędności w zużyciu energii po zrealizowaniu inwestycji.

REKLAMA

Sfinansowane przez BOŚ S.A. instalacje odnawialnych źródeł energii w postaci farm wiatrowych mają istotny – 20 proc. udział w krajowej produkcji czystej energii. Od 2019 roku proponujemy gminom finansowe wsparcie w realizacji działań komplementarnych z rządowym programem Czyste Powietrze, w tym w termomodernizacji i wymianie systemów ogrzewania na ekologiczne  komentuje Bogusław Białowąs, prezes BOŚ.

REKLAMA

– Nawiązanie współpracy z KAPE to kolejna inicjatywa wpisująca się w rządowe projekty zmierzające do podniesienia efektywności energetycznej i poprawy jakości życia Polaków poprzez dbałość o środowisko naturalne. Wierzymy, że przyniesie ona znakomite efekty, nie tylko finansowe dla szkół, ale również ekologiczne i edukacyjne dla całych społeczności – dodaje prezes BOŚ.

Krajowa Agencja Poszanowania Energii przeprowadzi analizy opłacalności omawianych przedsięwzięć, uwzględniając formułę rozliczeń inwestycji w formule ESCO. Będzie również świadczyć usługi dotyczące monitorowania zużycia energii w szkołach i innych obiektach należących do jednostek samorządu terytorialnego.

Panele fotowoltaiczne na dachach szkół to także doskonałe praktyczne podejście do zaszczepienia świadomości ekologicznej u najmłodszych obywateli RP. Do kompleksowej obsługi tej współpracy pomiędzy BOŚ, KAPE i JST proponujemy również wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania „KAPE monitoring” do monitorowania zużycia energii w budynkach szkolnych – komentuje Radosław Rasała, prezes KAPE S.A.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.