Ile zarabiają instalatorzy fotowoltaiki w USA?

Ile zarabiają instalatorzy fotowoltaiki w USA?
Team Massachusetts

Według ankiety National Solar Jobs Census amerykański sektor fotowoltaiki zatrudnia już 250 tys. osób. Na jakie zarobki mogą liczyć jego pracownicy?

Według ankiety, której efekty przedstawiła amerykańska The Solar Foundation, w Stanach Zjednoczonych zatrudnionych w energetyce słonecznej w 2019 roku było około 249,9 tys. pracowników deklarujących, że ich czas pracy przynajmniej w 50-procentach poświęcany jest na aktywność związaną z fotowoltaiką.

Najwięcej, bo ponad 162 tys. z nich, zajmuje się instalacjami i rozwijaniem projektów fotowoltaicznych. Z kolei ponad 34 tys. osób pracuje przy produkcji sprzętu wykorzystywanego w elektrowniach fotowoltaicznych. Około 29 tys. pracowników jest odpowiedzialnych za sprzedaż hurtową, detaliczną oraz dystrybucję komponentów i całych instalacji PV.

REKLAMA

Utrzymaniem instalacji i działalnością operacyjną zajmuje się 11 tys. osób, a 12 tys. innymi pracami wspierającymi branżę.

Jeśli chodzi o zarobki, to najwięcej może zarobić doświadczony, licencjonowany instalator, bo aż 37,5 dolara za godzinę (ok. 144 zł), a najmniej osoba rozpoczynającą pracę przy produkcji komponentów instalacji – około 15 dolarów za godzinę (ok. 57 zł).

Średnio doświadczony, licencjonowany instalator zarobi przeciętnie 28 dolarów za godzinę (107 zł), a ten dopiero rozpoczynający swoją karierę w zawodzie może liczyć na stawkę około 20 dolarów (77 zł).

Jeśli chodzi o instalatorów nielicencjonowanych, to ci z dużym doświadczeniem mogą spodziewać się zarobków na poziomie 30 dolarów za godzinę, nieco mniej doświadczeni zarobią 23 dolarów, a ci wchodzący do branży 16 dolarów.

Osoby z średnim doświadczeniem pracujące przy produkcji elementów elektrowni PV mogą liczyć na 22 dolary za godzinę pracy, a te z wysokim doświadczeniem zarobią przeciętnie 36,5 dolara.

REKLAMA

W latach 2018-2019 sektor energetyki słonecznej w USA utworzył 5,6 tys. nowych miejsc pracy, a w ciągu ostatniej dekady ich liczba wzrosła o 167 proc., co jest równoznaczne ze 156 tys. nowymi miejscami pracy.

W okresie pięcioletnim, od 2010 do 2014 roku, zatrudnienie w sektorze wzrosło o 44 proc., co daje pięciokrotnie szybszy wzrost w stosunku do tempa wzrostu zatrudnienia w całej gospodarce USA.

W 2019 roku wzrost zatrudnienia zanotowano w 31 amerykańskich stanach, przy czym najszybszy był na Florydzie, a zaraz potem w Georgii, Utah, Nowym Jorku i Teksasie.

Ponadto w branży zatrudnionych jest 26 proc. kobiet, 17 proc. pracowników to Latynosi, 9 proc. osoby pochodzenia azjatyckiego, a 6 proc. to Afroamerykanie. Ankieta podaje również, że 6 proc. z nich to weterani wojskowi.

National Solar Jobs Census to coroczne badanie, którego autorem jest The Solar Foundation. Jego wyniki są oparte na informacjach uzyskanych od pracodawców z branży PV.

Joanna Kędzierska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.