Koronawirus? Lider w produkcji modułów PV ma taką odpowiedź

Koronawirus? Lider w produkcji modułów PV ma taką odpowiedź
Jinko Solar

W ostatnich tygodniach z Chin płynęły informacje o wstrzymywaniu pracy fabryk i spadającym eksporcie modułów fotowoltaicznych. Tymczasem globalny lider w produkcji modułów zapowiada duży wzrost tegorocznej sprzedaży. 

W 2019 roku chiński producent modułów fotowoltaicznych Jinko Solar utrzymał pozycję lidera w rankingach największych producentów modułów PV.

Według najnowszych informacji przekazanych przez chińskiego producenta sprzedał on w ubiegłym roku moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 14,3-14,4 GW.

REKLAMA

Zgodnie z najnowszą prognozą, w czwartym kwartale 2019 r. firma miała odnotować rekordową, kwartalną sprzedaż na poziomie 4,5-4,6 GW, bijąc poprzedni rekord kwartalnej sprzedaży 3,6 GW odnotowany w ostatnim kwartale 2018 r.

W ubiegłym kwartale chiński producent odnotował też rekord pod względem wygenerowanej wartości kwartalnej sprzedaży, osiągając przychody na poziomie 1,35-1,38 mld dolarów, co oznacza kilkunastoprocentowy wzrost w stosunku do poprzedniej prognozy.

Marża Jinko Solar w ostatnim kwartale 2019 r. miała wynieść 18-20 proc. w stosunku do wcześniejszej prognozy mówiącej o nieznacznie wyższym poziomie 18,5-20,5 proc.

Jinko Solar podał na razie szacunkowe dane za ostatni kwartał i cały 2019 rok. Finalne liczby zostaną ogłoszone 31 marca.

REKLAMA

Według wyliczeń Marka Osborna, analityka PV Tech, ubiegłoroczne przychody firmy powinny wynieść około 4,26 mld dolarów w stosunku do przychodów rzędu 3,64 mld dolarów odnotowanych w roku 2018 oraz 4,07 mld dol. rok wcześniej.

W ostatnim komunikacie na temat wyników firmy Jinko Solar nie przekazał informacji o produkcji i sprzedaży na początku 2020 r., kiedy chińscy producenci mogli zwolnić obroty w związku z koronawirusem

Jinko Solar nie traci jednak optymizmu jeśli chodzi o tegoroczny wzrost sprzedaży. Mimo problemów chińskiej gospodarki, w komunikacie na temat wyników za czwarty kwartał 2019 r. największy na świecie producent modułów podtrzymał prognozę sprzedaży na 2020 rok na poziomie 18-20 GW, czyli znacznie powyżej ubiegłorocznego wyniku.

Zarówno krajowe i jak i zagraniczne zapotrzebowanie na nasze produkty monokrystaliczne pozostaje bardzo wysokie, co upewnia nas co do utrzymania prognozy sprzedaży na 2020 rok, w którym sprzedaż modułów powinna wynieść 18-20 GW, co oznaczałoby wzrost rok do roku o 35 proc. – zapewnia Kangping Chen, CEO chińskiej firmy.

Na koniec 2019 r. roczne zdolności produkcyjne firmy zatrudniającej około 15 tys. pracowników wynosiły 11,5 GW w przypadku wafli monokrystalicznych, 10,6 GW w zakresie ogniw i 16 GW jeśli chodzi o moduły.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.