Rekordowa sprawność „produkcyjnego” ogniwa fotowoltaicznego

Rekordowa sprawność "produkcyjnego" ogniwa fotowoltaicznego
Trina Solar

Następny chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych pochwalił się kolejnym w ostatnich dniach rekordowym wynikiem sprawności ogniwa PV. Tym razem chodzi o ogniwo fotowoltaiczne wytworzone z wykorzystaniem standardowych procesów i urządzeń stosowanych w seryjnej produkcji.

Chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych Trina Solar pochwalił się osiągnięciem sprawności ogniwa fotowoltaicznego na poziomie 23,39 proc. Taki wynik miał potwierdzić niemiecki instytut ISFH.

Nie jest to najwyższa sprawność, jaką osiągnięto na ogniwie PV, jednak lepsze wyniki osiągano dotąd na ogniwach wykonanych w procesach laboratoryjnych. Tym razem ma chodzić o ogniwo wyprodukowane z wykorzystaniem urządzeń stosowanych w masowej produkcji.

REKLAMA

Trina Solar informuje, że taki wynik osiągnięto na pełnowymiarowym, dwustronnym ogniwie fotowoltaicznym wykonanym w technologii PERC i posiadającym 9 szyn, tzw. busbarów. Rozmiar ogniwa wynosi 252 cm2.

Dla Trina Solar to kolejny rekordowy wynik, którym może pochwalić się chiński producent jeśli chodzi o sprawności ogniw.

Pod koniec ubiegłego roku chiński producent informował o rekordzie sprawności na poziomie 23,22 proc. dla pełnowymiarowego ogniwa fotowoltaicznego – wykonanego w technologii quasi-mononokrystalicznej łączącej strukturę polikrystaliczną i monokrystaliczną.

REKLAMA

Tego rodzaju ogniwa to połączenie dwóch najpopularniejszych na rynku fotowoltaicznym techologii ogniw monokrystalicznych i polikrystalicznych.

Technologia określana jako cast-mono ma łączyć wyższą wydajność ogniw monokrystalicznych oraz niższe koszty wytwarzania występujące w przypadku ogniw polikrystalicznych, a do tego ma ją charakteryzować korzystniejszy współczynnik temperaturowy, oznaczający wolniejszą utratę wydajności wraz z nagrzewaniem się ogniwa.

Kilka dni temu informacje o osiągnięciu rekordowej sprawności ogniwa polikrystalicznego podał inny chiński producent Canadian Solar.

Canadian Solar poinformował o osiągnięciu znakomitego wyniku sprawności pełnowymiarowego, polikrystalicznego ogniwa PERC typu N na poziomie 23,81 proc., co oznacza poprawę aż o 1 punkt procentowy w stosunku do ostatniego rekordowego wyniku odnotowanego przez tego producenta. Taki wynik potwierdzono w badaniach niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE na ogniwie w rozmiarach 157 x 157 mm, w którym wykorzystano technologię określaną jako PASCon (Passivated Contact).

Według zestawienia amerykańskiego National Federal Energy Laboratory (NREL), rekord sprawności pełnowymiarowego ogniwa monokrystalicznego wykonanego z udziałem technologii PERC wynosi obecnie 26,1 proc. Natomiast rekordowe sprawności ogniw cienkowarstwowych wynoszą 23,4 proc. – dla technologii CIGS, a także 22,1 proc. dla ogniw CdTe.   

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.