Na dachach Berlina powstaną elektrownie PV o mocy 4,4 GW

Na dachach Berlina powstaną elektrownie PV o mocy 4,4 GW
Fot. dronepicr, flickr cc

Berliński senat przyjął plan zwiększenia produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych. Równolegle stolica Niemiec wdraża program dopłat do magazynów energii.

Władze Berlina zatwierdziły strategię określaną jako Solarcity, której celem jest zwiększenie produkcji energii powstającej na terenie niemieckiej stolicy. Jest mowa o uruchomieniu elektrowni fotowoltaicznych o mocy nawet 4,4 GW do roku 2050.

Tyle miałoby wystarczyć, aby pokryć w tym czasie około 25 proc. zapotrzebowania na energię największego miasta w Niemczech, którego populacja już teraz liczy 3,75 mln osób.

REKLAMA

W przygotowaniu nowej strategii uczestniczyli m.in. eksperci z instytutu Fraunhofera, przedstawiciele firm z branży energetycznej, naukowcy oraz przedstawiciele administracji.

Popularyzacji fotowoltaiki w Berlinie mają sprzyjać inicjatywy podejmowane lokalnie, jednak władze stolicy Niemiec wezwały też rząd federalny do przyjęcia regulacji, które przyspieszą inwestycje w fotowoltaikę.

Częścią solarnej strategii Berlina jest zapoczątkowany wcześniej w stolicy Niemiec program dopłat do zakupu bateryjnych magazynów energii, w którym można otrzymać dopłatę do 300 euro w przeliczeniu na instalowaną kilowatogodzinę pojemności, przy czym całkowita dopłata nie może przekroczyć 15 tys. euro. To oznacza wykorzystanie maksymalnych subsydiów dla magazynu energii o pojemności nawet 50 kWh.

REKLAMA

Przy tym pojedyncza dopłata może wzrosnąć o dodatkowe 300 euro w przypadku zainwestowania w oprogramowanie optymalizujące wykorzystanie produkowanej i magazynowanej energii.

Z dopłat będą mogły skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe czy firmy, których siedziba znajduje się na terenie Berlina.

Dodatkowy warunek to jednoczesna eksploatacja magazynu energii oraz systemu fotowoltaicznego.

Na koniec 2018 roku w Berlinie zainstalowanych było w sumie około 7,5 tys. systemów fotowoltaicznych, których łączna moc wynosi około 106 MW.

Całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wynosi obecnie około 50 GW, z czego w 2019 roku zainstalowano niemal 4 GW, a w ubiegłym roku udział energii wytworzonej z PV w niemieckim miksie wytwórczym wyniósł około 9 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.