Lewiatan: trzeba wydłużyć termin dla farm PV w systemie aukcyjnym

Lewiatan: trzeba wydłużyć termin dla farm PV w systemie aukcyjnym
Recom

Konfederacja Lewiatan zaapelowała do rządowego pełnomocnika ds. odnawialnych źródeł energii o wydłużenie terminów na uruchomienie sprzedaży energii z farm fotowoltaicznych, dla których inwestorzy zapewnili sobie wsparcie w ostatnich aukcjach.

Jak ocenia Konfederacja Lewiatan, jedną z regulacji w opracowywanej przez rząd specustawie mającej pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym epidemią koronawirusa powinno być wydłużenie terminów na rozpoczęcie sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

Jak podkreśla Lewiatan, właściciel instalacji PV jest zobowiązany w terminie 24 miesięcy od dnia zamknięcia sesji aukcji do sprzedaży po raz pierwszy w ramach systemu aukcyjnego energii wytworzonej w tej instalacji.

REKLAMA

Problem ten może dotyczyć zwłaszcza inwestorów z sektora fotowoltaicznego, którzy wygrali aukcję przeprowadzoną przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 roku i którzy mają czas na dokończenie budowy i rozpoczęcie sprzedaży energii do listopada br.

Deweloperzy, którzy wygrali aukcję z grudnia 2019 r. na uruchomienie sprzedaży energii będą mieć czas do grudnia przyszłego roku.

REKLAMA

Odbieram sygnały od deweloperów, że m.in. dostawcy komponentów do ich farm fotowoltaicznych, z powodu rozprzestrzeniania się epidemii, powołują się na zawarte w umowach klauzule siły wyższej i nie gwarantują dostarczenia zamówionego towaru na czas. Problem potęguje dodatkowo fakt, że większość obecnie instalowanych części jest produkowana i dostarczana z Chin. W rezultacie wywiązanie się z terminów ustawowych może być niewykonalne, co pociągnie za sobą utratę wsparcia – czytamy w stanowisku Konfederacji Lewiatan.

Lewiatan podkreśla ponadto, że opóźnienie realizacji inwestycji, czego skutkiem jest niewytworzenie energii po raz pierwszy w terminie wskazanym w ustawie, powoduje także, że wytwórca ten nie może przystąpić z daną instalacją do aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z OZE przed upływem 3 lat, licząc od dnia, w którym zobowiązanie stało się wymagalne.

Dodatkowa strata w przypadku nierozpoczęcia sprzedaży energii w wymaganym terminie to utrata kaucji wniesionej przez uczestnika aukcji.

Wobec takiego ryzyka Konfederacja Lewiatan zaapelował do rządowego pełnomocnika ds. OZE Ireneusza Zyski o uwzględnianie w przygotowywanej specustawie regulacji, które – poprzez wniesienie odpowiednich zmian do ustawy o OZE – umożliwiłyby wydłużenie wskazanych terminów w zakresie realizacji inwestycji i pierwszej produkcji energii o 3 miesiące, co skutkowałoby pozostaniem projektów na rynku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.