Fotowoltaiczna szyba z powłoką kwantową bliżej produkcji

Fotowoltaiczna szyba z powłoką kwantową bliżej produkcji
ML System

ML System otrzymał patent na produkt o nazwie „moduł fotowoltaiczny o falowodowej transmisji światła o zwiększonej uniwersalności jego stosowania”. Jak informuje firma z Podkarpacia, przyznana ochrona jest kolejnym krokiem na drodze do komercyjnego wdrożenia fotowoltaicznej szyby z powłoką kwantową.

Dawid Cycoń, prezes ML System, podkreśla, że uruchomienie produkcji transparentnych szyb fotowoltaicznych z powłoką z kropek kwantowych (Quantum Glass) jest fundamentalnym projektem rozwojowym dla kierowanej przez niego firmy.

– Rozpoczęliśmy już wyposażanie nowej hali w urządzenia, jednak, ze względu na innowacyjność przedsięwzięcia będzie to pierwsza na świecie linia produkcyjna tego typu. Dostawy i parametryzację zamierzamy zakończyć na początku 2021 r. Seryjną produkcję produktów z powłoką kwantową planujemy rozpocząć w połowie 2021 r. – komentuje Dawid Cycoń.

REKLAMA

ML System szacuje, ze w pierwszym etapie moce produkcyjne nowej linii wyniosą 120-180 tys. metrów kwadratowych rocznie.

Zarząd spółki ma analizować różne opcje dystrybucji szyb z powłoką z kropek kwantowych. Nie wyklucza sprzedaży produktów do dużych producentów stolarki otworowej lub firm z sektora aluminiowego, które wykonują przeszklenia o dużych powierzchniach.

Możliwa jest również współpraca z koncernami szklarskimi, które mogłyby oferować asortyment ML System jako półprodukt do dalszego przetworzenia.

Fotowoltaiczna szyba uzyskała również homologację do wykorzystania w oknach pojazdów, co – jak ocenia ML System – wydaje się rynkiem najbardziej atrakcyjnym, na który już dziś spółka dostarcza swoje produkty.

REKLAMA

ML System nie podał jeszcze wyniku finansowego za czwarty kwartał i cały 2019 rok. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r. wypracował 65,9 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, 11,2 mln zł EBITDA oraz 3,8 mln zł zysku netto.

W komunikacie sprzed tygodnia ML System informował, że w związku z koronawirusem „nie odnotował istotnie zmniejszonej frekwencji pracowników ani istotnych utrudnień w obszarach związanych z produkcją i łańcuchem dostaw, które są kluczowe dla utrzymania ciągłości produkcji”, a działania dotyczące realizowanych kontraktów i działania sprzedażowe były prowadzone „bez istotnych zakłóceń”. 

ML System S.A. oferuje rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (Building Integrated Photovoltaics, BIPV).

Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego w Zaczerniu koło Rzeszowa oraz centrum badawczo-rozwojowego spółki wynosi 9,3 tys. m2.

Spółka na koniec trzeciego kwartału 2019 r. zatrudniała 167 osoby, w tym 25 osób to kadra B+R. ML System posiada ochronę na 18 zgłoszeń patentowych, w tym jedenaście patentów już jest przyznanych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.