R.Power wybrał wykonawcę 31 farm PV. Wykorzysta moduły dwustronne

R.Power wybrał wykonawcę 31 farm PV. Wykorzysta moduły dwustronne
R.Power

Czołowy, polski deweloper farm fotowoltaicznych  R.Power wybrał wykonawcę naziemnych elektrowni fotowoltaicznych, które zbuduje w ramach systemu aukcyjnego. Wszystkie instalacje mają być gotowe jeszcze w tym roku.

Generalnym wykonawcą 31 farm fotowoltaicznych R.Power będzie firma Solartech, która ma już na koncie współpracę z warszawskim deweloperem i wykonywała podobne inwestycje m.in. dla Hanwha QCells.

W projektach zostaną wykorzystane dwustronne moduły monokrystaliczne o mocy jednostkowej 360 Wp. Jak podkreśla R.Power, ten rodzaj paneli wymaga zastosowania odmiennych systemów montażowych, pozwalających na ograniczenie zacienienia powierzchni paneli również z tylnej strony.

REKLAMA

W tym roku R.Power planuje budowę farm fotowoltaicznych o mocy blisko 50 MWp, które wygrały aukcję w 2018 roku, a ponadto rozpoczyna realizację 130 elektrowni, dla których spółka zabezpieczyła sprzedaż energii w ostatniej aukcji z grudnia 2019 r.

Tylko w ostatniej aukcji OZE zakontraktowaliśmy sprzedaż energii ze swoich projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 122 MWp, co czyni nas największym podmiotem polskiego rynku fotowoltaicznego – mówi Przemysław Pięta, współzałożyciel i prezes zarządu R.Power.

Ponadto firma rozpoczyna realizację swojej pierwszej farmy fotowoltaicznej na zagranicznym rynku. Projekt realizowany w Portugalii będzie liczyć 8,5 MWp, a energia będzie sprzedawana poza publicznym systemem wsparcia, na podstawie komercyjnej umowy PPA. Portugalska inwestycja R.Power ma kosztować około 27 mln zł i również zostanie w niej wykorzystana technologia dwustronnych modułów PV, które ponadto zostaną umieszczone na trackerach.

Firma Solartech działa na rynku fotowoltaicznym od 2015 roku, kiedy została wydzielona ze struktur firmy Maybatt. Jej właścicielem jest Bartłomiej Zysiński, współzałożyciel i członek zarządu Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki (PV Polska) oraz pomysłodawca i współtwórca Polskiej Izby Magazynowania Energii.

Solartech ma na koncie budowę m.in. pierwszej w Polsce farmy fotowoltaicznej, której moc szczytowa przekroczyła 1 MWp. Jest to obiekt, który został wybudowany już w 2014 roku. Moc elektrowni znajdującej się w woj. lubelskim, w Dolinie Zielawy, wynosi 1,4 MWp.

REKLAMA

Firma ma ponadto na koncie budowę laboratorium fotowoltaicznego dla PGE Energia Odnawialna, które powstało na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Siedlcach i w którym ma być analizowana praca różnych technologii PV.

Jak informuje Solartech, instalacja wykonana dla PG Energia Odnawialna składa się z 24 stołów, na których znajdą się różnorodne moduły PV, a całość jest podzielona na 8 grup o różnych właściwościach technologicznych. Można badać m.in. optymalny kąt nachylenia paneli względem słońca, porównywać zestawy bateryjne, mikroinwertery oraz optymalizatory. Wykorzystano panele polikrystaliczne, monokrystaliczne, a także cienkowarstwowe, z czego część instalacji pracuje na systemach nadążnych. Całkowita moc paneli wynosi 100 kW.

Wcześniej Solartech wykonał pierwszą farmę fotowoltaiczną PGE, która powstała w powiecie żywieckim na Górze Żar. Moc instalacji wynosi 600 kW.

Obecnie firma ma być w trakcie realizacji 4 farm fotowoltaicznych dla PGE Odnawialna zlokalizowanych w Bieszczadach i przy granicy z Niemcami.

Firma wykonuje też dachowe instalacje PV, mając już na koncie budowę takich systemów na dachach obiektów Lidl Polska w Kałuszynie pod Warszawą oraz w Stargardzie, w woj. zachodniopomorskim. Panele ułożono na podporach betonowych, bezpośrednio na membranie dachowej. Instalacja zasila potrzeby energetyczne centrów logistycznych.

Jedną z ciekawszych realizacji Solartech jest z pewnością montaż paneli zintegrowanych z elewacją biurowca Q22 w Warszawie. Na potrzeby 155-metrowego obiektu pracuje 308 modułów fotowoltaicznych i siedem falowników. Moc systemu wynosi 76 kW.

Zastosowane półprzeźroczyste panele PV produkują energię potrzebną do chłodzenia budynku, równocześnie zimą fotowoltaika służy jako źródło ciepła, zapobiegając osadzaniu się śniegu na dachu budynku. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.