Columbus i Unisun zbudują farmy fotowoltaiczne warte 260 mln zł

Columbus i Unisun zbudują farmy fotowoltaiczne warte 260 mln zł
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Columbus Energy wykonuje kolejny krok w ekspansji na rynku naziemnych farm fotowoltaicznych. Krakowska firma zawarła umowę z deweloperem Unisun Energy BV mającą skutkować wspólna budową farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 66 MW.

W ramach współpracy z inwestorem wywodzącym się z Holandii Columbus Energy ma odpowiadać za zapewnienie finansowania pomostowego oraz będzie pełnić rolę generalnego wykonawcy.

Projekty fotowoltaiczne, które realizują Columbus Energy i Unisun, posiadają 15-letnie gwarancje pokrycia tzw. ujemnego salda w systemie aukcyjnym. 

REKLAMA

Columbus informuje, że umowa zawarta z holenderskim inwestorem przewiduje wspólną sprzedaż projektów po wybudowaniu lub prawo zakupu wszystkich projektów dla inwestora końcowego.

Wartość gotowych inwestycji po wybudowaniu szacowana jest na około 260 mln zł, w tym około 200 mln zł wynosi wartość wynagrodzenia dla Columbus Energy.

Termin zakończenia budowy farm fotowoltaicznych realizowanych we współpracy z Unisun przewidywany jest jeszcze na ten rok. 

REKLAMA

Działalność w sektorze naziemnych farm fotowoltaicznych Columbus Energy rozpoczął w ubiegłym roku, przejmując spółkę New Energy Investment Sp. z o.o., która ma rozwijać obecnie projekty o łącznej mocy 200 MW, a także zawierając umowę z deweloperem farm PV dającą prawo nabycia dowolnego z jego projektów, na każdym etapie realizacji i po ustalonej cenie. 

Obecnie ponad połowa z dotychczas zakupionych projektów farm PV o mocy 25,5 MW ma być w trakcie przyłączania do sieci, a całość portfela inwestycyjnego spółka wycenia na około 2 mld złotych.

Podstawowa działalność Columbus Energy związana jest z segmentem mniejszych, dachowych systemów PV, których spółka zainstalowała do tej pory już ponad 14 tys. o łącznej mocy 86 MW.

W ubiegłym roku firma kierowana przez Dawida Zielińskiego wypracowała przychody w wysokości 210 mln zł w stosunku do przychodów rzędu 63 mln zł wypracowanych w roku 2018 oraz 30,7 mln zł w roku 2017.

Ubiegłoroczna EBITDA firmy wyniosła 22 mln zł, podczas gdy w roku 2018 sięgnęła 4,4 mln zł, a rok wcześniej 2,6 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.