Najlepszy miesiąc fotowoltaiki w Hiszpanii

Najlepszy miesiąc fotowoltaiki w Hiszpanii
Martifer Solar

Dane opublikowane przez hiszpańskiego operatora systemu elektroenergetycznego Red Eléctrica de España pokazują, jak ostatnie rekordowe inwestycje w fotowoltaikę na Półwyspie Iberyjskim przekładają się teraz na produkcję energii z PV.

Obostrzenia wprowadzone w Hiszpanii w związku z epidemią koronawirusa wstrzymały budowę nowych elektrowni fotowoltaicznych, wstrzymując jednocześnie mający miejsce od zeszłego roku boom inwestycyjny w hiszpańskim sektorze PV.

Ubiegły rok był rekordowy jeśli chodzi o inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne w Hiszpanii, która była pod tym względem nr 1 w Europie.

REKLAMA

W ubiegłym roku powstały tam elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 4,158 GW, a łączna moc fotowoltaiki w tym kraju wzrosła na koniec 2019 roku do 8,871 GW.

Skala inwestycji prowadzonych na rynku PV w Hiszpanii pokazuje, że ten rok mógł być jeszcze lepszy, jednak działalność deweloperów na razie została zastopowana na skutek administracyjnego nakazu wstrzymania aktywności gospodarczej w związku z epidemią koronawirusa.

Hiszpański operator systemu elektroenergetycznego Red Eléctrica de España przekazał dane pokazujące, jak ostatnie inwestycje w fotowotlaikę przekładają się na wzrost generacji i udział PV w hiszpańskim miksie wytwarzania energii elektrycznej.

Przed rokiem, w marcu 2019 roku, produkcja energii z fotowoltaiki w hiszpańskim miksie energetycznym wyniosła 812 GWh. Najwyższa w ubiegłym roku była w lipcu i sierpniu, kiedy elektrownie PV wytworzyły odpowiednio 1000,5 GWh oraz 1012,4 GWh energii elektrycznej.

Teraz Red Eléctrica de España przekazał dane o produkcji energii z elektorwni fotowoltaicznch za pierwsze trzy miesiące tego roku. W styczniu wytworzyły one 620,4 GWh energii elektrycznej, w lutym 967,4 GWh, a w marcu zanotowano najlepszy miesięczny wynik w historii fotowoltaiki w Hiszpanii na poziomie 1049 GWh.

REKLAMA

Hiszpański regulator informuje ponadto o zanotowanym w dniu 26 marca o godznie 13 rekordzie jeśli chodzi o moc, z jaką pracowały hiszpańskie elektrownie PV. Wyniosła ona 6,337 GW i był to wynik o 7,4 proc. lepszy od poprzedniego rekordu z 26 lutego z godz. 14.30.

Co więcej, w czwartek 26 marca o godzinie 12.09 generacja z fotowoltaiki stanowiła rekordowe 25,6 proc. całkowtej produkcji energii w Hiszpanii. Elektrownie PV pracowały wówczas z mocą 6,095 GW.

Na razie udział PV w hiszpańskim miksie energetycznym w skali całego miesiąca wyniósł w marcu 5 proc.

Natomiast udział energetyki odnawialnej sięgnął ogółem 50 proc. W tym największy udział miały elektrownie wiatrowe (26,8 proc.), następnie elektrownie wodne (15 proc.). Do tego 1,2 proc. dołożyły inne elektrownie wykorzystujące energię słoneczna – termalne elektrownie typu CSP.

Elektrownie wiatrowe były tym samym w Hiszpanii w marcu najważniejszym źródłem energii jeśli chodzi o wolumen wyprodukowanej energii i wyprzedziły elektrownie jądrowe (23,9 proc.).

W sumie w marcu 75,6 proc. energii w tym kraju powstało bez emisji CO2.

Red Eléctrica de España informuje, że w marcu konsumpcja energii w Hiszpanii wyniosła w sumie 65,7 TWh i była o 3,1 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2019 r. Uwględniąjąc wpływ temperatur, spadek zużycia wyniósł 2,7 proc.

redakcja @gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.