Hyundai chce zbudować w Polsce wielką farmę fotowoltaiczną

Hyundai chce zbudować w Polsce wielką farmę fotowoltaiczną
Activ Sola

Koreańska grupa dołącza do podmiotów szykujących w naszym kraju ogromne, kilkuset megawatowe elektrownie fotowoltaiczne. 

Plany budowy farmy fotowotlaicznej w naszym kraju ogłosiła należąca do koreańskiej grupy motoryzacyjnej firma Hyundai Motor Securities.

Jak wynika z informacji Pulsu Biznesu, Koreańczycy mieli podpisać list intencyjny otwierający drogę do realizacji farmy fotowoltaicznej o mocy 200 MW, która może powstać w Wielkopolsce na terenie powiatu tureckiego.

REKLAMA

Inwestycja ma być na wstępnym etapie, a inwestor ma badać kwestie finansowe i prawne. Możliwe jest zgłoszenie projektu do aukcji.

Tym samym Hyundai dołącza do podmiotów chcących wykorzystać potencjał powiatu tureckiego w zakresie wielkoskalowych projektów OZE.

REKLAMA

W tym samym powiecie, na terenie ekploatowanym wcześniej przez kopalnię węgla odkrywkowego Adamów, budowę swojej kolejnej farmy wiatrowej kończy Energa. Farma wiatorwa Przykona o mocy 31,05 MW ma obecnie wchodzić w fazę rozruchu. Roczna produkcja energii, której sprzedaż będzie rozliczana w systemie aukcyjnym, szacowana jest na 83 GWh.

Energa planuje też postawienie w regionie dużych, naziemnych farm fotowoltaicznych. W tym szykowany jest projekt o nazwie PV Gryf i mocy niemal 20 MW.

W tym samym powiecie jeszcze większy projekt fotowoltaiczny szykuje warszawska spółka NeoInvestments we współpracy z inwestorami z Chin. Jeśli zostaną zrealizowane wszystkie zaplanowane etapy, wówczas powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie.

Więcej na temat tej inwestycji w wywiadzie Gramwzielone.pl z Jackiem Rusieckim ze spółki NeoInvestments: Odsłaniamy kulisy największego projektu w historii polskiej fotowoltaiki [rozmowa].

redakcja @gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.