Niemiecki producent dostarczył panele fotowoltaiczne w kolorze złota

Niemiecki producent dostarczył panele fotowoltaiczne w kolorze złota
a2-solar

Panele fotowoltaiczne w złotym kolorze zostały zamontowane na balkonach bloku w szwajcarskim Bernie, który w wyniku renowacji osiągnął status budynku pasywnego, czyli charakteryzującego się minimalnym zapotrzebowaniem na energię od zewnętrznych dostawców.

Odpowiedzialna za renowację i modernizację energetyczną bloku zbudowanego w 1964 roku szwajcarska firma Swiss Renova złożyła zamówienie na częściowo transparentne i mające m.in. złoty kolor panele fotowoltaiczne u niemieckiego producenta a2-solar.

Niemiecka firma dostarczyła do tego projektu 240 paneli fotowoltaicznych, które zostały zintegrowane z elewacją budynku. Rozmiary pojedynczych modułów wynoszą 1,09 m x 1,407 m lub 1,09 m x 1,767 m.

REKLAMA

Panele musiały spełnić wymagania dotyczące nie tylko estetyki, ale także standardy efektywności energetycznej, które są stosowane w Szwajcarii.

Ponadto, specjalnie na potrzeby tego projektu producent musiał ograniczyć do minimum odstępy pomiędzy poszczególnymi ogniwami i ramami modułów, aby w ten zapewnić prywatność mieszkańcom.

REKLAMA

Łączna moc paneli fotowoltaicznych zamontowanych na balkonach budnku w Bernie wynosi 46 kW. Pionowe ustawienie przełoży się na mniejsze uzyski energii od możliwych do osiągnięcia, gdyby panele ustawiono pod optymalnym kątem.

Zgodnie z prognozą „złote” panele fotowoltaiczne powinny wytwarzać w skali roku około 30 MWh energii elektrycznej, która w całości zostanie wykorzystana na potrzeby własne mieszkańców i infrastruktury budynku.

redakcja @gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.