Znowu wyjątkowo niska cena za energię z fotowoltaiki

Znowu wyjątkowo niska cena za energię z fotowoltaiki
Enel

Na Półwyspie Arabskim padł kolejny rekord jeśli chodzi o ceny energii zaoferowane w aukcji, których zwycięzcy zbudują ogromne farmy fotowoltaiczne. Doskonałe nasłonecznienie to bynajmniej nie jedyny czynnik, który decyduje o wyjątkowo niskich cenach za energię, które zgłaszają uczestnicy aukcji organizowanych w tym regionie. Istotne są też skala planowanych projektów, dostęp do taniego finansowania i aż 25-letnie gwarancje sprzedaży energii.

Kolejne informacje o rekordowo niskich cenach za energię z fotowoltaiki płyną z Arabii Saudyjskiej. Aukcje dla inwestorów planujących budowę farm fotowoltaicznych władze tego kraju prowadzą już od kilku lat.

Wyniki pierwszej aukcji na 300 MW saudyjska rządowa agencja Renewable Energy Project Development Office (REPDO) ogłosiła na początku 2018 roku.

REKLAMA

Najniższą ofertę zgłosiło arabsko-francuskie konsorcjum Masdar-EDF, które zaproponowało cenę wynoszącą tylko około 17,8 USD/MWh. Ta oferta nie została jednak zakwalifikowana do podpisania umowy na sprzedaż energii.

Na rządowe gwarancje sprzedaży energii mogą natomiast liczyć arabski koncern ACWA Power, który zgłosił cenę 23,6 USD/MWh, a także konsorcjum, na którego czele stoi japoński koncern Marubeni i które zgłosiło cenę około 26,6 USD/MWh.

W aukcji swoje oferty poniżej 30 USD/MWh zgłosiły także firmy Engie, JGC Corporation, Mitsui czy francuski koncern paliwowy Total.

Zwycięzcy aukcji mogą liczyć na sprzedaż energii po zgłoszonej w aukcji cenie w relatywnie długim, niespotykanym w innych rządowych systemach wsparcia dla OZE okresie 25 lat.

Warunkiem zakwalifikowania danego projektu do rządowego wsparcia w pierwszej saudyjskiej aukcji była budowa elektrowni PV z wykorzystaniem przynajmniej 30 proc. komponentów wyprodukowanych lokalnie.

W drugiej rundzie aukcyjnej, w której do podziału jest 1,47 GW i w której inwestorzy mogą liczyć również na gwarantowaną na 25 lat sprzedaż energii, zgłoszono najniższą cenę wynoszącą zaledwie 0,0609042 riali saudyjskich/kWh, czyli około 16 USD/MWh. Taką cenę zaproponowało konsorcjum złożone z francuskiej grupy EDF i arabskiego funduszu Masdar dla projektu mającego liczyć 300 MW.

W tej aukcji przyjęto kryterium budowy elektrowni PV z wykorzystaniem przynajmniej 17 proc. komponentów wyprodukowanych lokalnie.

REKLAMA

Finalne wyniki drugiej saudyjskiej aukcji powinny zostać ogłoszone niebawem, natomiast obecnie prowadzona jest już trzecia runda aukcji, których zwycięzcy mają zbudować farmy fotowoltaiczne o całkowitej mocy 1,2 GW.

Najniższe ceny energii z fotowoltaiki

Taką samą cenę , jak zgłoszona w drugiej akcji w Arabii Saudyjskiej, zaproponowało konsorcjum francuskiej grupy paliwowej Total i japońskiego koncernu Marubeni w aukcji rozstrzygniętej na początku tego roku w Katarze, w wyniku której ma powstać wielki park fotowoltaiczny o mocy 800 MW.

Zwycięzca tej aukcji będzie mieć zapewnioną sprzedaż energii na podstawie mającej obowiązywać także 25 lat umowy PPA.

Również 25-letnie gwarancje sprzedaży energii zostaną przyznane zwycięzcy aukcji przeprowadzonej pod koniec ubiegłego roku w Dubaju. W tym przypadku chodzi o budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 900 MW – etapu wielkiego projektu fotowoltaicznego o docelowej mocy 5 GW.

Tę aukcję wygrało konsorcjum utworzone przez saudyjską grupę energetyczną ACWA oraz arabski fundusz Gulf Investment Corporation. Zaproponowano cenę na poziomie 16,9 USD/MWh. Zgodnie z warunkami aukcji, 60 proc. udziałów w projekcie obejmie ponadto lokalna, rządowa firma energetyczna DEWA.

O zakontraktowaniu rekordowo niskich cen energii z fotowoltaiki informowały w połowie ubiegłego roku władze Brazylii. W przeprowadzonych tam aukcjach inwestorzy zabezpieczyli 20-letnie kontrakty na sprzedaż energii przeciętnie za 67,48 reali/MWh, czyli 17,5 USD/MWh, a najniższa cena to tylko 65 reali, czyli około 16,95 dolarów za MWh.

Z kolei w przeprowadzonej również w ubiegłym roku aukcji dla fotowoltaiki, która odbyła się w Portugalii i w której przyznano 15-letnie gwarancje dla elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,4 GW, najniższe ceny wyniosły jedynie 14,76 EUR/MWh, czyli około 16,2 USD/MWh. Taką cenę zaproponował francuski deweloper Akuo Energy w zakresie budowy elektrowni fotowoltaicznej, której moc wyniesie 150 MW.

Wcześniej, przed 2019 rokiem, rekordowo niskie ceny energii odnawialnej zgłoszono pod koniec 2017 r. w aukcjach w Meksyku. Ceny na poziomie 17,7 USD/MWh zaproponował włoski koncern energetyczny Enel dla swoich projektów wiatrowych. W przypadku energetyki słonecznej najniższe ceny rzędu 19,7 USD/MWh zaproponowało japońsko-chińskie konsorcjum Mitsui i Trina Solar.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.