Tauron przyłączył kilkanaście tysięcy mikroinstalacji fotowoltaicznych

Tauron przyłączył kilkanaście tysięcy mikroinstalacji fotowoltaicznych
ML System

W pierwszym kwartale 2020 roku operator sieci dystrybucyjnej w połodniowo-zachodniej części kraju, Tauron Dystrybucja, odnotował drugi najwyższy kwartalny wynik pod względem liczby zrealizowanych przyłączeń mikroinstalacji OZE. Spółka podkreśla, że liczba przyłączeń w kolejnych miesiącach tego roku rosła. Mimo wprowadzenia ograniczeń związanych z epidemią w marcu zrealizowano o 40 proc. więcej przyłączeń niż w styczniu.

Rekordowy pod względem przyłączeń mikroinstalacji do sieci Tauron Dystrybucja był jak dotąd czwarty kwartał 2019 roku, kiedy w sieci tego operatora systemu dystrybucyjnego pojawiło się ponad 15,9 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 103,99 MW.

W pierwszym kwartale 2020 r. Tauron przyłączył mniej mikroinstalacji, jednak wolumen wykonanych w tym czasie przyłączeń jest i tak aż 12 razy wyższy od liczby przyłączeń odnotowanej w analogicznym kwartale ubiegłego roku.

REKLAMA

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Tauron Dystrybucja przyłączył do swojej sieci 11 952 mikroinstalacje o całkowitej mocy 81,438 MW – wszystkie wykonano w technologii fotowoltaicznej.

Tymczasem rok wcześniej, w pierwszym kwartale 2019 r., spółka Tauron Dystrybucja wykonała niewiele ponad tysiąc przyłączeń mikroinstalacji o łącznej mocy 8,06 MW.

W pierwszym kwartale 2020 r. Tauron przyłączył ponadto do sieci 15 większych instalacji OZE, niezaliczanych do grupy mikroinsalacji, a więc o jednostkowej mocy przekraczającej 50 kW.  W tym przyłączono 14 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 12,147 MW oraz jedną elektrownię wodną o mocy 0,8 MW.

Natomiast kwartał wcześniej w sieci tego operatora pojawiło się aż 64 większych instalacji OZE o łącznej mocy 72,84 MW. W tym przyłączono 57 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 49,71 MW, cztery elektrownie wiatrowe o mocy 6,85 MW, dwie elektrownie wodne o mocy 15,275 MW oraz jedną biogazownię rolniczą o mocy 1 MW.

REKLAMA

Wzrost liczby przyłączeń w marcu

Portal Gramwzielone.pl zapytał Tauron Dystrybucję o to, jak wygląda sytuacja z zakresie przyłączania kolejnych mikroinstalcji po wprowadzeniu restrykcji związanych z epidemią.

Rzecznik prasowy spółki Marcin Marzyński odpowiedział, że mimo wielu ograniczeń Tauron Dystrybucja nie odnotowuje większych problemów z realizacją przyłączeń mikroinstalacji.

Obecnie nieliczne opóźnienia występują głównie w przypadku braku zgody właściciela obiektu na wejście do budynku w celu wymiany licznika. W marcu Tauron Dystrybucja nie wstrzymał wymiany liczników na dwukierunkowe. Jeśli licznik znajduje się w miejscu ogólnodostępnym, wymiany odbywają się zgodnie z terminami zgłoszeń gotowości instalacji przez klientów. W pozostałych przypadkach wejście do obiektu przebiega w porozumieniu i za zgodą klienta. Wszystkie prace są prowadzone z zachowaniem podwyższonych zasad bezpieczeństwa pracowników i klientów – informuje Marcin Marzyński.

Rzecznik prasowy spółki odnotowuje, że statystyki zebrane od początku tego roku wskazują na wzrastającą ilość przyłączeń mikroinstalacji w kolejnych miesiącach tego roku. W marcu Tauron Dystrybucja miał wykonać o około 40 proc. więcej przyłączeń w stosunku do liczby przyłączeń mikroinstalacji wykonanych w styczniu br.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.