Fotowoltaiczna spółka z NewConnect notuje duży wzrost sprzedaży

Fotowoltaiczna spółka z NewConnect notuje duży wzrost sprzedaży
Dawid Zieliński, Columbus Energy

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Columbus Energy odnotował wzrost przychodów o ponad 400 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, a jego zyski wzrosły o 700 proc.  W tym czasie spółka zamontowała ponad 4,3 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych i rozpoczęła montaże pierwszych pomp ciepła.

W pierwszym kwartale 2020 roku Columbus Energy wypracował 125 mln zł skonsolidowanego przychodu netto i 18 mln zł brutto zysku. To ponad 460 proc. wzrost przychodów i ponad 700 proc. wzrost zysku w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 r.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku spółka wykonała łącznie 4 336 mikroinstalacji fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych i biznesowych, co przekłada się na ponad 23 MW nowych mocy.

REKLAMA

To na razie wybrane wyniki Columbus Energy za pierwsze trzy miesiące 2020 r. Publikacja raportu spółki notowanej na giełdzie NewConnect za pierwszy kwartał ma nastąpić 13 maja.

Jak sytuacja epidemii wpływa na biznes Columbusa, kontakt z klientem oraz sposób wykonywania instalacji?

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl prezes spółki Dawid Zieliński informuje, że kontakt z klientem został przeniesiony w większym stopniu do Internetu, a w zakresie wykonania instalacji wprowadzono dodatkowe procedury bezpieczeństwa.  

Działamy odpowiedzialnie, zachowując zasady bezpieczeństwa, dystansu i higieny. Pracownicy terenowi Columbus Energy – instalatorzy, inspektorzy i doradcy energetyczni wyposażeni są w płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni, noszą rękawiczki i maseczki, witają się ukłonem, nie podając Klientom ręki. Montaże instalacji odbywają się na powietrzu – na dachach i podwórkach, co daje nam bezproblemową możliwość zachowania 2-metrowego dystansu. Stosujemy też przyłbice podczas montażu inwerterów – informuje Dawid Zieliński.

Prezes Columbus Energy zapewnia, że jego firma nie odnotowuje problemów z zaopatrzeniem w panele i falowniki.

REKLAMA

Nie widzimy tych problemów, chociaż wiemy że rynek małych instalatorów je ma. Mamy długoterminowe kontrakty z dostawcami i relacje na poziomie korporacyjnym, więc nie mamy ani problemów ani nie widzimy zagrożeń w tym obszarze – informuje Dawid Zieliński.

Zakładamy, że w przeciągu najbliższych tygodni sytuacja sprzedażowo-montażowa będzie miała mocny trend wzrostowy, a rynek będzie się konsolidował i niestety przez recesję małe firmy wypadną z rynku. Sprzedaż do firm będzie również ewoluować, dzisiaj firmy dbają o ilość gotówki na kontach, dlatego coraz częściej będą sięgać po leasingi lub umowy PPA. Właśnie w tym kierunku będziemy zmieniać ofertę produktową dla firm – mówi prezes Columbus Energy. 

W ostatnich miesiącach Columbus rozwija również własne inwestycje w projekty naziemnych farm fotowoltaicznych, z których ponad połowa dotychczas zakupionych projektów o docelowej mocy 25,5 MW jest już w trakcie przyłączania do sieci energetycznej.

Ponadto na początku tego miesiąca Columbus Energy podpisał umowę z firmą Unisun na budowę farm fotowoltaicznych o mocy 66 MW z wygraną aukcją, których wartość po przyłączeniu do sieci wyceniana jest przez spółkę na około 260 mln zł. Ten projekt ma zostać zrealizowany jeszcze w tym roku, a Columbus Energy poza tym, że jest generalnym wykonawcą i inwestorem, ma prawo odkupienia 100 proc. udziałów całego portfela projektów.

Częścią realizowanej przez Columbus Energy strategii rozwoju jest również wejście w branżę pomp ciepła i magazynowania energii. Pierwsze pompy ciepła zostały już zamontowane.

Columbus Energy rozwija się także w obszarze elektromobilności za sprawą inwestycji w spółkę Nexity Global dostarczającą system zarządzający infrastrukturą do ładowania samochodów elektrycznych.

Jak podkreśla zarząd Columbusa, elektromobilność jest integralną częścią nowoczesnej i innowacyjnej energetyki, a synergia fotowoltaiki z usługami z zakresu e-mobility ma przełożyć się na długoterminową przewagę konkurencyjną spółki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.