Niemiecki sektor PV notuje wysoki poziom inwestycji, ale rośnie pesymizm

Niemiecki sektor PV notuje wysoki poziom inwestycji, ale rośnie pesymizm
Fot. Oregon Department of Transport, flickr cc

Mimo epidemii Niemcy utrzymały w marcu wysoki poziom inwestycji w fotowoltaice. Nastroje w niemieckim sektorze PV są jednak najgorsze od lat i to bynajmniej nie z powodu koronawirusa.

Z danych opublikowanych przez Instytut Fraunhofera wynika, że w marcu w Niemczech zarejestrowano nowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 367,8 MW. To poziom zbliżony do odnotowanego w lutym (356,6 MW) oraz styczniu (373,3 MW).

W sumie w pierwszym kwartale 2020 r. w Niemczech przybyły elektrownie fotowoltaiczne o mocy 1097,7 MW.

REKLAMA

Dobrym wynikom jeśli chodzi o poziom inwestycji notowany w pierwszych miesiącach tego roku towarzyszy jednak rosnący niepokój niemieckiego sektora PV co do rozwoju rynku w kolejnych kwartałach.

Indeks pokazujący nastroje niemieckiego sektora fotowoltaicznego, który jest aktualizowany przez federalne stowarzyszenie branży solarnej Bundesverband Solarwirtschaft (BSW Solar) spadł ostatnio do wyjątkowo niskiego poziomu.

W ubiegłym roku wzrósł on do najwyższego od lat poziomu ponad 140 punktów, co odzwierciedlało dobrą kondycję rynku i największe inwestycje od 2013 roku, jednak ostatnio BSW Solar odnotował drastyczny spadek indeksu do poziomu poniżej 70 punktów, co świadczy o tym, że nastroje w niemieckim sektorze PV stały się pesymistyczne.

Jaki jest tego powód? BSW Solar podkreśla, że taki trend nie wynika bynajmniej z epidemii koronawirusa.

REKLAMA

Na koniec marca całkowita moc fotowoltaiki w Niemczech wzrosła do 50,11 GW. To oznacza, że w drugiej połowie tego roku zainstalowany potencjał PV w tym kraju zbliży się do poziomu 52 GW zapisanego w niemieckiej ustawie o OZE jako granica, po przekroczeniu której zostanie wyłączony system taryf gwarantowanych. Korzystają z niego inwestorzy uruchamiający elektrownie fotowoltaiczne o mocy nieprzekraczającej 750 kW (dla większych elektrowni PV stosowany jest system aukcyjny).

Rząd Angeli Merkel zadeklarował co prawda, że limit 52 GW zostanie zniesiony, jednak do tej pory nie zaimplementowano odpowiedniej nowelizacji niemieckiej ustawy dla sektora OZE.

Obecne taryfy gwarantowane za sprzedaż energii z nowych systemów PV o mocy do 750 kW wynoszą od 6,5 do 9,44 eurocentów za kWh – w zależności od mocy i rodzaju instalacji PV.

Ostatnio fotowoltaika w Niemczech odnotowała rekordowy udział w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej, który w 13. tygodniu tego roku, w dniach 6-12 kwietnia, sięgnął 23 proc.

Udział fotowoltaiki w niemieckim miksie wytwórczym w skali całego ubiegłego roku wyniósł przeciętnie 9 proc. Najwyższy był w czerwcu 2019 r., kiedy sięgnął w skali miesiąca 19,6 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.