Hala widowiskowa w Trójmieście będzie zasilana fotowoltaiką

Hala widowiskowa w Trójmieście będzie zasilana fotowoltaiką
Ergo Arena. Fot. Lisarlena Arlena Witt, wikipedia cc

Na dachu hali położonej na granicy Gdańska i Sopotu pojawią się panele fotowoltaiczne. Zarządca obiektu właśnie ogłosił przetarg w tej sprawie.  

W hali Ergo Arena, która może pomieścić niemal 11,5 tys. widzów, zostaną zainstalowane na razie dwie mikroinstalacje fotowoltaiczne.

Dzięki utrzymaniu maksymalnej mocy nieprzekraczającej 50 kW na pojedynczą instalację nadwyżki niewykorzystanej na miejscu energii z obu instalacji będą mogły trafiać do sieci i będzie je można rozliczyć w prosumenckim systemie opustów lub w dedykowanym przedsiębiorcom alternatywnym systemie sprzedaży nadwyżek po cenie równej 100 proc. średniej hurtowej ceny energii z poprzedniego kwartału.

REKLAMA

Przedmiotem ogłoszonego przetargu jest zaprojektowanie i wykonanie dwóch instalacji fotowoltaicznych wraz z dokumentacją techniczną.

Od potencjalnego wykonawcy wymagane jest m.in., aby posiadał środki finansowe lub zdolność kredytową w wysokości co najmniej 250 tys. zł, a także wykonał w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy to w tym okresie, co najmniej dwie instalacje fotowoltaicznej na dachach budynków, każda o wartości nie mniejszej niż 100 tys. zł brutto.

REKLAMA

Termin składani ofert mija 20 maja br. Kryterium oceni stanowi w 90-procentach oferowana cena brutto, a w 10-procentach „ilość modułów fotowoltaicznych”.  

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl Bogdan Klinkosz ze spółki zarządzającej Ergo Areną, wraz z towarzyszącą infrastrukturą konsumuje ona w skali roku około 2,5 GWh energii elektrycznej i planowane są również kolejne inwestycje, które przyczynią się do ograniczenia zużycia energii z sieci. 

– Już w roku 2017 dokonaliśmy modernizacji oświetlenia zewnętrznego parkingów, dróg dojścia – poprzez wymianę opraw na energooszczędne LED, w roku 2019 dokonaliśmy takiego przedsięwzięcia na sali treningowej. Właśnie skończył się przetarg publiczny i dokonujemy oceny złożonych ofert. Będziemy modernizować system oświetlenia – wymiana na LED – na hali głównej Ergo Arena. W przyszłości chcemy budować kolejne instalacje fotowoltaiczne na dachu (mamy jeszcze dużo miejsca) oraz być może system gruntowych pomp ciepła do wspomagania instalacji ciepła i chłodu – informuje Bogdan Klinkosz.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.