Green Genius: ceny projektów fotowoltaicznych zaczęły spadać

Green Genius: ceny projektów fotowoltaicznych zaczęły spadać
Ruslan Sklepovič, Green Genius

Deweloper odnawialnych źródeł energii Green Genius poinformował o sfinalizowaniu w Polsce kolejnego portfela elektrowni fotowoltaicznych o mocy 41 MW i przystępuje teraz do budowy następnych farm fotowoltaicznych. Firma sygnalizuje spadek cen projektów PV rozwijanych w naszym kraju.

Należący do litewskiej grupy Modus deweloper Green Genius poinformował o zrealizowaniu kosztem 66 mln euro farm fotowoltaicznych o mocy 74 MW, które powstały w Polsce i na Ukrainie.

W Polsce Green Genius wybudował elektrownie fotowoltaiczne o mocy 41 MW za 36 mln euro, a na Ukrainie uruchomił farmę PV o mocy 33 MW. Ta inwestycja kosztowała 30 mln euro i została sfinansowana z udziałem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

REKLAMA

Wcześniej Green Genius sprzedał zrealizowany w naszym kraju portfel projektów fotowoltaicznych na 45,4 MW, których właścicielem stał się brytyjski fundusz Aberdeen Standard Investments. Firma ocenia, że była to jak dotąd największa transakcja na polskim rynku fotowoltaicznym.

Teraz Green Genius informuje o rozpoczęciu budowy w naszym kraju kolejnych farm fotowoltaicznych o mocy 42 MW. Te inwestycje mają kosztować 39 mln euro.

REKLAMA

Ruslan Sklepovič, CEO Green Genius, ocenia, że niepewność w gospodarce, która pojawiła się z powodu epidemii, wpływa na wycenę projektów fotowoltaicznych. Jego zdaniem podczas gdy inwestorzy szukają wyższych zwrotów, to obecnie trzeba liczyć się ze wzrostem kosztów finansowania etapu dewelopmentu i budowy farm PV.

W ciągu ostatnich lat obserwowaliśmy solidny rozwój sektora energetyki odnawialnej w Polsce. W tym samym czasie szybko rosły ceny projektów i można było zauważyć oznaki braku rynkowej równowagi. Jednak w ostatnich tygodniach obserwujemy wpływ recesji gospodarczej na sektor fotowoltaiczny. Ceny projektów zaczynają spadać i lepiej odzwierciedlają swoją rynkową wartość. Oceniamy, że to będzie mieć pozytywny wpływ na rynek i zachęci takie firmy jak nasza do dalszych inwestycji – komentuje Ruslan Sklepovič.

Po zrealizowaniu nowego portfela projektów, całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych, które Green Genius wybuduje w naszym kraju, ma wzrosnąć do niemal 130 MW, co przełoży się na prognozowaną produkcję 136 GWh energii elektrycznej rocznie.

Firma zapowiada też rozpoczęcie realizacji na naszym rynku pierwszych projektów biogazowych, a także udział w kolejnych aukcjach, które przeprowadzi Urząd Regulacji Energetyki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.