Rośnie liczba elektronicznych wniosków o dotacje na fotowoltaikę

Rośnie liczba elektronicznych wniosków o dotacje na fotowoltaikę
NFOŚiGW

Od początku kwietnia wnioski o dotacje na domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne w programie Mój Prąd można składać tylko w formie elektronicznej. NFOŚiGW poinformował właśnie, ile tego rodzaju wniosków o dopłatę na domową fotowoltaikę wpłynęło w ubiegłym miesiącu.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił statystyki dotyczące liczby wniosków o dofinansowanie na domowe instalacje fotowoltaiczne w programie Mój Prąd, które wpłynęły w ubiegłym miesiącu.

W kwietniu NFOŚiGW otrzymał w sumie 7886 złożonych elektronicznie wniosków o dofinansowanie na domową fotowoltaikę. Przy czym widać wyraźnie wzrost liczby złożonych wniosków w drugiej połowie kwietnia. W pierwszej połowie liczba składanych wniosków w skali dnia wynosiła około 200-270, natomiast w ostatnim tygodniu ubiegłego miesiąca wpływało już ponad 400 wniosków dziennie.

REKLAMA

Oprócz elektronicznego kanału dostępnego na rządowej platformie gov.pl wnioski o dotacje z Mojego Prądu można składać jeszcze za pośrednictwem firm instalacyjnych, które podpisały stosowne porozumienia z NFOŚiGW. W ubiegłym miesiącu do Funduszu wpłynęło 212 wniosków złożonych przez tzw. agregatorów.

W sumie w kwietniu Narodowy Fundusz otrzymał 8098 wniosków o dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne. Wcześniej, w drugim naborze prowadzonym od 13 stycznia tego roku, kiedy można było jeszcze składać wnioski również na papierze, wpłynęło do końca marca 25 074 wniosków.

Oznacza, że łączna liczba wniosków złożonych w drugiej edycji Mojego Prądu do końca kwietnia wyniosła 33 172 i jest już wyższa od całkowitej liczby wniosków złożonych w pierwszym naborze, który był prowadzony przez 3,5 miesiąca – od początku września do połowy grudnia 2019 r. – w tym od października wnioski można było składać w formie elektronicznej.

REKLAMA

W pierwszej edycji Mojego Prądu wpłynęło około 30,1 tysiąca wniosków, jednak nie wypłacono jeszcze wszystkich dotacji. Dotacje o wartości 138 mln zł miało otrzymać dotąd ponad 28 tys. uczestników pierwszego naboru.

Powodami nierozpatrzenia wszystkich wniosków z pierwszego naboru, na które wskazuje NFOŚiGW, były problemy z czytelnością i kompletnością wniosków. Takie sytuacje, które wydłużały czas procedowania wniosków złożonych w formie papierowej, obecnie zostały wykluczone wraz z udostępnieniem wyłącznie internetowego kanału składania wniosków. To powinno ułatwić pracę urzędnikom Funduszu i przyspieszyć wypłatę dotacji.

Na razie w ramach drugiego naboru do ubiegłego tygodnia wypłacono dotacje w łącznej wysokości 37,7 mln zł dla 7,1 tys. prosumentów, a na zatwierdzenie przez Ministerstwo Klimatu czekało ponad 1,1 tys. wniosków na 5,8 mln zł.

Beneficjenci programu Mój Prąd decydujący się na inwestycję w mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kW do 10 kW mogą liczyć na dotację w wysokości do 5 tys. zł, przy czym dotacja nie może przekroczyć 50 proc. kosztu całej inwestycji.

Budżet programu Mój Prąd wynosi 1 miliard złotych, co powinno wystarczyć na dotacje dla 200 tys. właścicieli domowych instalacji fotowoltaicznych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.