Inwestycje w fotowoltaikę w Polsce nie zwolniły. Coraz bliżej 2 GW

Inwestycje w fotowoltaikę w Polsce nie zwolniły. Coraz bliżej 2 GW
Energa

W ubiegłym miesiącu w naszym kraju powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy niemal 140 MW. To drugi najlepszy miesięczny wynik w historii polskiego rynku fotowoltaiki i dwa razy lepszy od średniego miesięcznego przyrostu mocy PV w Polsce w 2019 roku.

Z informacji przekazanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne wynika, że zainstalowany potencjał elektrowni fotowoltaicznych w naszym kraju w kwietniu powiększył się o 137,35 MW. To drugi najlepszy wynik w dotychczasowej historii rynku PV w Polsce.

Najlepszy pod tym względem był styczeń 2020 r., kiedy firmy działające na polskim rynku fotowoltaicznym oddały do użytku elektrownie PV o mocy  172,9 MW. W lutym przybyło 124 MW, a w marcu 98,85 MW.

REKLAMA

W sumie w pierwszych czterech miesiącach tego roku w Polsce pojawiły się elektrownie fotowoltaiczne o mocy 533,1 MW.

Na koniec kwietnia krajowy potencjał PV wzrósł do 1832,7 MW i jeśli tendencja wzrostowa się utrzyma, na koniec tego miesiąca będziemy mogli już mówić o całkowitej mocy fotowoltaiki w Polsce bliskiej lub przekraczającej 2 GW.

REKLAMA

W ubiegłym roku według Polskich Sieci Elektroenergetycznych w naszym kraju powstały systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 830 MW.

Moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce w grudniu 2019 r. zwiększyła się o 113,9 MW. Miesiąc wcześniej odnotowany przez PSE wzrost wyniósł 86,7 MW.

Największy ubiegłoroczny wzrost zainstalowanych systemów PV w skali miesiąca PSE odnotowały lipcu – wyniósł 116,1 MW, co mogło wynikać z opóźnienia w raportowaniu danych za czerwiec, który był ostatnim miesiącem na uruchomienie farm fotowoltaicznych objętych wsparciem w wyniku aukcji z czerwca 2017 r.

Rok wcześniej, na koniec 2018 r. moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju wynosiła 471,4 MW, co oznaczało wzrost o 213,4 MW w porównaniu z końcem 2017 roku oraz o 302,9 MW w porównaniu z końcem roku 2016.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.