Dofinansowanie na fotowoltaikę dla budynków wielorodzinnych. Tak przebiega pilotaż

Dofinansowanie na fotowoltaikę dla budynków wielorodzinnych. Tak przebiega pilotaż
ABB

Pilotażowy program dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych pt. Słoneczne Dachy jest realizowany na terenie województwa wielkopolskiego. Od tego, jakie będą jego efekty, będzie zależeć to, w jakiej formie program zostanie rozszerzony na całą Polskę. Sprawdziliśmy, jakie są dotychczasowe efekty programu realizowanego w Wielkopolsce.

Program dofinansowania do inwestycji w instalacje fotowoltaiczne pt. Słoneczne Dachy jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który od września ubiegłego roku prowadzi już program wsparcia inwestycji w instalacje fotowoltaiczne w domach jednorodzinnych pt. Mój Prąd, a który w tym roku chce zaoferować wsparcie w tym zakresie także członkom spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

NFOŚiGW chce wdrożyć program Słoneczne Dachy we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. Z jednym z nich – Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu – dwa miesiące temu rozpoczął realizację pilotażu, który ma pokazać, jak powinna wyglądać ogólnopolska wersja programu.

REKLAMA

Budżet pilotażu w Wielkopolsce ustalono na 100 mln zł. W tym NFOŚiGW miał przekazać 80 mln zł, a 20 mln zł miały stanowić środki własne poznańskiego WFOŚiGW. Nabór wniosków oficjalnie wystartował 1 marca.

Wsparcie w programie Słoneczne Dachy w woj. wielkopolskim może objąć nie tylko montaż fotowoltaiki na dachach budynków wielorodzinnych, ale także inne działania związane z modernizacją energetyczną budynku – w tym instalację kolektorów słonecznych i pomp ciepła.  

Dofinansowanie jest przyznawane przez WFOŚiGW w Poznaniu w formie pożyczki, która może pokryć 100 proc. kosztów kwalifikowanych i która może zostać przyznana na okres do 10 lat. Przy tym beneficjentom ma przysługiwać możliwość częściowego umorzenia – 10 proc. wartości pożyczki lub nawet 15 proc. pod warunkiem równoczesnej wymiany źródła ciepła i termomodernizacji. Łączna kwota umorzenia dla jednego wnioskodawcy nie może przekroczyć 800 tys. zł.

Instalacje fotowoltaiczne, które mogą podlegać dofinansowaniu, muszą spełnić określone wymagania. Potrzebna jest m.in. aktualna zgodność z normą PN-EN 61216 „Moduły fotowoltaiczne (PV) z krzemu krystalicznego do zastosowań naziemnych”, normą PN-EN 61646 „Cienkowarstwowe naziemne moduły fotowoltaiczne” lub z „normami równoważnymi wydanymi przez właściwą jednostkę certyfikującą”. W przypadku falowników konieczny ma być certyfikat zgodności z normą PN-EN 50438 „Wymagania dla instalacji mikrogeneracyjnych przeznaczonych do równoległego przyłączenia do sieci”. Zastosowane urządzenia nie powinny zostać wyprodukowane wcześniej niż 24 miesiące przed montażem. Minimalny uzysk energii ma wynosić co najmniej 900 kWh z kW w skali roku.

Ponadto zgodnie z warunkami programu instalacja powinna zawierać odpowiednie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i odgromowe, o ile wynika to z projektu. W przypadku instalacji o mocy ponad 6,5 kW konieczne jest uzgodnienie przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Zakończenie budowy instalacji o mocy ponad 6,5 kW należy zgłosić do komendy powiatowej lub miejskiej straży pożarnej zgodnie z art. 56 ust. 1a Prawa budowlanego.

Pierwsi chętni

Jak poinformowała portal Gramwzielone.pl. Izabela Kamińska z WFOŚiGW w Poznaniu, jeszcze przed uruchomieniem naboru wniosków poznański Fundusz rozpoczął akcję promocyjną, prowadzoną m.in. poprzez organizacje poświęconych temu zagadnieniu konferencji.

Największym zainteresowaniem cieszyła się  konferencja w Ślesinie, pt. Słoneczne dachy – modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych, po której nastąpił zauważalny wzrost zainteresowania tym tematem ze strony spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – informuje Izabela Kamińska.

REKLAMA

WFOŚiGW w Poznaniu ma być obecnie na etapie udzielania informacji na temat  przygotowywania wniosków przez zainteresowane podmioty.

Do Funduszu wpłynęły już pierwsze wnioski i z niecierpliwością czekamy na kolejne. Sytuacja związana z pandemią również oddziałuje na ilość składanych wniosków, ponieważ potencjalni wnioskodawcy mają problemy ze znalezieniem wykonawców. Nabór trwa do końca roku więc liczymy na to, że pomimo panującej sytuacji wpłynie duża ilość wniosków a dachy wielkopolskich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych naprawdę staną się słoneczne – informuje Izabela Kamińska.

Jak na razie do WFOŚiGW w Poznaniu wpłynęły trzy wnioski o dofinansowanie o łącznej wartości 2,714 mln zł. Dotyczą one montażu fotowoltaiki oraz poprawy efektywności energetycznej budynków.

O dofinansowanie w wysokości 212 tys. zł wnioskowała już jedna ze wspólnot mieszkaniowych z Poznania, która chce zainstalować system fotowoltaiczny o mocy niemal 50 kWp.

Wniosek złożyła też spółdzielnia mieszkaniowa z Trzcianki, która planuje termomodernizację jednego budynku, w tym poprzez modernizację systemu grzewczego, a także przewidziano montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 35 kWp. Wnioskowana kwota dofinansowania to 1,687 mln zł.

Największą moc w fotowoltaice spośród trzech dotychczasowych wnioskodawców chce zainstalować na swoich dachach spółdzielnia mieszkaniowa z Poznania. Plan to montaż systemów PV o łącznej mocy 166,4 kWp przy wnioskowanym dofinansowaniu 815,4 tys. zł.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na razie nie podjął decyzji, kiedy i w jakiej formie program Słoneczne Dachy zostanie rozszerzony na całą Polskę.

Donata Bieniecka-Popardowska z wydziału komunikacji NFOŚiGW w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl o dalszy rozwój programu tłumaczy, że na razie jest jeszcze za wcześnie na wyciąganie wniosków z pilotażu uruchomionego w Wielkopolsce.

– Możemy natomiast powiedzieć, że jest duże zainteresowanie fotowoltaiką ze strony spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, dlatego liczymy na powodzenie naszego pilotażu. Dopiero po jego zakończeniu i analizie podejmiemy decyzję o ewentualnym rozszerzeniu eksperymentu na inne województwa – informuje Donata Bieniecka-Popardowska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.