Największa instalacja fotowoltaiczna w Grupie Orlen

Największa instalacja fotowoltaiczna w Grupie Orlen
PKN Orlen

Na budynku w Płocku zamontowana została mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy blisko 50 kWp. To największa z mikroinstalacji fotowoltaicznych, które do tej pory zostały zamontowane na dachach budynków należących do Grupy Orlen.  

Inwestycja została zrealizowana przez należącą do grupy Orlen spółkę Orlen Projekt, która w ten sposób ograniczy o 1/4 koszty energii elektrycznej.

– Przy projektowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznej analizowaliśmy rozwiązania techniczne pod kątem uzyskania jak najwyższej efektywności. Przy doborze typu paneli fotowoltaicznych oraz kąta ich nachylenia pod uwagę została wzięta lokalizacja i konstrukcja budynku, a także stopień nasłonecznienia. Umożliwiło to zoptymalizowanie kosztów inwestycji i osiągnięcie korzystnego efektu pod względem zwrotu poniesionych nakładów. Zadanie udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu pracowników Orlen Projekt, którzy zresztą byli jego pomysłodawcami – mówi Marcin Kasza, prezes Orlen Projekt.

REKLAMA

Instalacja fotowoltaiczna została zamontowana w Płocku na budynku sąsiadującym z głównym budynkiem spółki Orlen Projekt.

Składa się z 175 paneli polikrystalicznych o mocy 285 W każdy, wyposażonych w optymalizery mocy, które – jak podaje Orlen Projekt – mają umożliwić zwiększenie do 25 proc. wytworzonej energii elektrycznej w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych lub zacienienia.

REKLAMA

Tak zaprojektowana instalacja ma umożliwić według szacunków Orlen Projekt wyprodukowanie w skali roku do 51 MWh energii elektrycznej. Jak wylicza Orlen, taka ilość energii pozwoliłaby naładować blisko 1300 samochodów elektrycznych albo pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną dla 12 gospodarstw domowych.

Wcześniej PKN Orlen zamontował instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy około 180 kWp, zbudowane zarówno z paneli monokrystalicznych jak i polikrystalicznych, na dachach i wiatach 11 wybranych stacji paliw w Polsce.

Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen podkreśla, że instalacja fotowoltaiczna w Płocku, zasilająca Orlen Projekt, wpisuje się w realizowany przez grupę paliwową proces transformacji energetycznej.

– Zgodnie ze strategią zwiększamy zaangażowanie w energetykę niskoemisyjną. Jako PKN Orlen poprzez swoje działania, jak choćby budowę morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na Bałtyku, konsekwentnie wpisujemy się w trend zielonej energetyki. W przeszłości zainwestowaliśmy w niskoemisyjne źródła gazowe, rozwijamy technologie produkcji wodoru, wierząc, że jest to paliwo przyszłości w transporcie – komentuje Daniel Obajtek.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.