Okres zwrotu farmy fotowoltaicznej w Lublinie wyniesie 5-6 lat

Okres zwrotu farmy fotowoltaicznej w Lublinie wyniesie 5-6 lat
Krzysztof Żuk, prezydent Lublina

Miejska spółka wodociągowa z Lublina buduje sporą farmę fotowoltaiczną, która zasili jej infrastrukturę. Korzyścią finansową będzie zredukowanie kosztów energii, której nie trzeba będzie pobrać z sieci. Dzięki temu inwestycja ma się zwrócić już w ciągu 5-6 lat, a być może nawet szybciej, jeśli w międzyczasie podrożeje energia elektryczna. Inwestycja jest realizowana bez dofinansowania, wyłącznie ze środków własnych spółki. 

Realizowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie budowa farmy fotowoltaicznej na terenie oczyszczalni ścieków „Hajdów” weszła w końcową fazę.

Projekt realizowany przez lubelskie MPWiK przewiduje montaż 6552 paneli monokrystalicznych, które zostaną rozmieszczone na obszarze około 5 hektarów. Stalowa konstrukcja nośna o wadze blisko 102 ton dźwignie 118 ton paneli fotowoltaicznych, których całkowita moc wyniesie dokładnie 1998,36 kWp.

REKLAMA

– Rocznie przewidziana jest produkcja energii elektrycznej na poziomie 2000 MWh, co – dla zobrazowania skali przedsięwzięcia – pozwoliłoby zaspokoić potrzeby około 1000 miejskich gospodarstw domowych – szacuje Sławomir Matyjaszczyk, prezes MPWiK w Lublinie.

Budowa farmy fotowoltaicznej rozpoczęła się pod koniec stycznia 2020 r. Obecnie trwa montaż paneli fotowoltaicznych. Elektrownia PV zasilająca w energię oczyszczalnię zacznie działać na przełomie czerwca i lipca tego roku.

Na farmie fotowoltaicznej w oczyszczalni ścieków „Hajdów” zainstalowane zostaną panele monokrystaliczne typu Risen Solar RSM60-6-305 Wp o sprawności 18,6 proc. i maksymalnym napięciu 33 V oraz maksymalnym prądzie 9,25 A. Pojedynczy panel składa się z 60 ogniw o wymiarach 156,75 na 156,75 mm. Panele zostaną ustawione w kierunku południowym, pod kątem nachylenia 25 stopni.

REKLAMA

Moduły będą współpracować z 46 falownikami Huawei SUN2000_36KTL o maksymalnej, jednostkowej mocy wyjściowej 40 kW.

– Wrażenie robi skala inwestycji i jej efekt ekonomiczny. Równocześnie projekt doskonale wpisuje się w zaawansowane działania proekologiczne na rzecz pozyskiwania czystej energii słonecznej. Ogromnym atutem naszego regionu jest bowiem największe, w skali kraju, nasłonecznienie – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Inwestycję, której koszt oszacowano na 8 mln zł, finansuje lubelskie MPWiK, zakładając, że zwrot nastąpi przy obecnych cenach energii najpóźniej w ciągu 5-6 lat, a przy rosnących cenach za energię ten zwrot nastąpi wcześniej.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej jest kolejnym etapem realizacji strategii MPWiK zakładającej maksymalne wykorzystanie energii własnej. Już od 2000 roku firma wykorzystuje biogaz pozyskiwany z fermentacji osadów ściekowych do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Obecnie z biogazu oczyszczalnia uzyskuje rocznie energię elektryczną w ilości około 10 GWh.

Po uruchomieniu elektrowni fotowoltaicznej energia ze źródeł własnych ma zaspokajać już około 70 proc. ogólnego zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.