Wiatrowo-fotowoltaiczna aukcja w Niemczech znowu tylko dla PV

Wiatrowo-fotowoltaiczna aukcja w Niemczech znowu tylko dla PV
Belectric

Niemiecki regulator rynku energii Bundesnetzagentur ogłosił wyniki kolejnej aukcji dla inwestorów ubiegająych się o publiczne gwarancje sprzedaży energii z lądowych farm wiatrowych oraz naziemnych elektrowni fotowoltaicznych o jednostkowej mocy od 750 kW do 10 MW.

W ostatniej łączonej aukcji dla wiatru i PV w Niemczech niemiecki regulator mógł przyznać wsparcie dla projektów o łącznej mocy 200 MW. Złożono w sumie 113 ofert sprzedaży energii wyłącznie z elektrowni fotowoltaicznych na całkowitą moc 553,17 MW, z czego 12 ofert od razu wykluczono z aukcji z uwagi na braki formalne.

W sumie wsparciem objęto 30 ofert sprzedaży energii z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 203,72 MW, z czego 10 ofert na 75,4 MW dotyczyło instalacji PV, które powstaną na gruntach rolnych w Bawarii. (możliwość budowy naziemnych farm PV na tego rodzaju gruntach w innych częściach Niemiec jest mocno ograniczona).

REKLAMA

Najniższa cena, po jakiej w okresie 20 lat będzie sprzedawana energia, wynosi 49,7 EUR/MWh, a najwyższa – 56,1 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 53,3 EUR/MWh i jak podkreśla Bundesnetzagentur, jest to cena nieco niższa od średniej ceny z ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej (54 EUR/MWh), ale za to przekracza średnią cenę z ostatniej aukcji dedykowanej wyłącznie fotowoltaice, która odbyła się w marcu (51,8 EUR/MWh).

Niemiecki regulator podkreśla, że nie opublikował wyników tej aukcji w Internecie, jak czynił to wcześniej. W ten sposób inwestorzy maja otrzymać więcej czasu na przygotowanie swoich projektów w sytuacji epidemii. Ogłoszenie wyników ma nastąpić, gdy sytuacja epidemiczna się unormuje.

Kolejna aukcja wiatrowo-fotowoltaiczna zostanie sfinalizowana już w dniu 1 czerwca br.

Wcześniej, w marcu, Niemcy rozstrzygnęli dodatkową aukcję dla fotowoltaiki. Tego rodzaju aukcje zostały wprowadzone  w ubiegłym roku w odpowiedzi na potrzebę zwiększenia inwestycji w niemieckim sektorze energetyki odnawialnej, aby przybliżyć się do wyznaczonego przez Niemców celu przynajmniej 65-procentowego udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym do 2030 r.

REKLAMA

W tej aukcji Bundesnetzagentur przyznał gwarancje sprzedaży energii w okresie 20 lat po zgłoszonej przez inwestorów cenie dla 51 projektów. Całkowita moc tych projektów wynosi 301 MW. W tym 34 projekty zostaną zrealizowane w Bawarii na gruntach rolnych.

Wiadomo, że inwestorzy, którzy złożyli skutecznie oferty, zaproponowali ceny od 46,6 EUR/MWh do 54,8 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 51,8 EUR/MWh i była niższa od średniej ceny z wcześniejszej specjalnej aukcji dla fotowoltaiki, która została rozstrzygnięta na początku tego roku i w której średnia cena wyniosła 56,8 EUR/MWh.

Średnia cena osiągnięta w tamtej aukcji jest natomiast nieco wyższa od średniej ceny z wcześniejszej aukcji zwykłej, w której wsparciem objęto finalnie 18 ofert na łączną moc 100,55 MW, z czego aż 13 ofert o mocy 75 MW dotyczy budowy farm fotowoltaicznych w Bawarii.

W tej aukcji skutecznie złożone oferty wyniosły od 35,5 EUR/MWh do 52,1 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 50,1 EUR/MWh. Natomiast w poprzedniej aukcji zwykłej ceny wahały się od 47 EUR/MWh do 62 EUR/MWh, a średnia wyniosła 56,9 EUR/MWh.

Z ostatnich danych opublikowanych przez Instytut Fraunhofera wynika, że w marcu w Niemczech zarejestrowano nowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 367,8 MW. To poziom zbliżony do odnotowanego w lutym (356,6 MW) oraz styczniu 2020 r. (373,3 MW).

W sumie w pierwszym kwartale 2020 r. w Niemczech przybyły elektrownie fotowoltaiczne o mocy 1097,7 MW. Na koniec marca całkowita moc fotowoltaiki w Niemczech wzrosła do 50,11 GW. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.